THY ve Hava-İş anlaştı! THY'de zam yüzde 15 oldu

THY ve Hava-İş anlaştı! THY'de zam yüzde 15 oldu.10830
  • Giriş : 29.08.2007 / 11:34:00

THY ve Hava-İş Sendikası arasında 16 Mart 2007'de başlayan toplu iş sözleşmelerinde anlaşma sağlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hava-İş Genel Başkanı Atilay Ayçin, Türk Hava Yolları (THY) ile 21'inci dönem, THY Teknik A.Ş ile de 1'inci dönem imzalanan toplu iş sözleşmeleri ile sadece iş tazminatı ve kıdem ücretlerinde yıllık ortalama yüzde 15 oranında artış sağlandığını açıkladı.

Türk Hava Yolları (THY) ve Hava-İş Sendikası arasında 16 Mart 2007'de başlayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlandı.

Ayçin, Hava-İş Sendikası Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısıyla süreci değerlendirdi.

Ücret zamlarında kıdem ve iş/uçuş tazminatlarına birinci yıl için yüzde 10 zam yapılacağını açıklayan Ayçin bu rakamlarla kıdem ücretlerine 50 YTL, iş/uçuş tazminatlarına da 30 YTL seyyanen zam uygulanacağını belirtti.

Ayçin, "Vardiya primleri bu yeni belirlenen kıdem ücretlerinin ikilide yüzde 15'i, üçlüde yüzde 30'u hesaplanarak ödenecektir. Bu anlamda vardiya primleri ortalama ikilide yüzde 35, üçlüde yüzde 49 oranında artmıştır. İkinci yıl birinci 6 ay zammı yüzde 3 artış, ikinci yıl ikinci 6 ay zammı yüzde 4 artış, enflasyon bu miktarları aşarsa aşan kısım ilavesi ile uygulanacaktır" diye konuştu.

İmzalanan sözleşme ile aylık sosyal yardımın 61 YTL'den birinci yıl için 120, ikinci yıl için 130 YTL'ye çıkarıldığını bildiren Ayçin, evlenme yardımının 57 YTL'den 400 YTL'ye, emzirme yardımının 57 YTL'den 250 YTL'ye, ölüm yardımının 143 YTL'den 500 YTL'ye, yolluk yardımının yurtiçinde günlük 8.6 YTL'den 33.5 YTL'ye ve iş kazası maluliyet yardımının da 266 YTL'den 3 bin YTL'ye çıkarıldığını aktardı.

Ayçin, kreş yardımının 450 YTL olarak belirlendiğini ve yemek yardımının ise yemek verilmediği zaman İstanbul yemek ihale bedelinin KDV'siz kısmının 2.5 katı tutarında her çalışılan gün için bedel ödeneceğini söyledi.

Atilay Ayçin, farkların 14 Ekim 2007 tarihine kadar ödeneceğini bildirdi.

Uçuş personeli ile ilgili düzenleme

Ayçin, uçus personelini ilgilendiren 105'inci maddede yapılan yeni düzenlemelerle uçuş görev süreleri ile dinlenme süreleri açısından önerilen limitlerin yakalandığını söyledi.

THY'nin zaman zaman ülke çıkarlarını gözeterek insan faktörünü yok sayarak yapmış olduğu düzenlemelerin hem çalışanlar açısından, hem de işin niteliği açısından risk oluşturduğunu belirten Ayçin, "Bunun önünün mutlaka kesilmesi konusunda ısrarımız vardı. Bu konuda istediğimizi elde etmiş durumdayız" dedi.

Ayçin, belirli süreli çalışma kavramının iş sözleşmesinden çıkarıldığını ifade ederek, 1-2 yıllık süre içerisinde şirkete alınanların işe giriş ücretlerinin bir sisteme oturtulduğunu, işverenin kendi inisiyatifi ile belirleyeceği ücretler olmaktan çıktığını ve iş grubuna göre artış oranın belirlendiğini bildirdi.

Yeni düzenlemeye göre kadro pozisyonunda çalıştırma maddesinde iş tanımları değişikliğinde sendikanın görüşünün alınacağını aktaran Ayçin, şirket ve ortaklık yönetmeliklerinde yapılacak değişikliklerin sendikanın görüşü alınmadan uygulamaya konulmayacağını kaydetti.

Ayçin, sözleşmelerinin diğer sektörlere de örnek olmasını dilediğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious