THY'da Faruk Saraç dönemi başladı

THY'da Faruk Saraç dönemi başladı.13865
  • Giriş : 13.02.2009 / 11:55:00

THY'de, Cemil İpekçi ve Vakko'nun ardından Faruk Saraç dönemi başladı. Saraç, "Koleksiyonumda pembeye yer yok. Üniforma dediğin lacivert olur" diye konuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

THY'den önce Sağlık Bakanlığı, Devlet Demir Yolları ve Polis Teşkilatı için üniforma tasarlayan Faruk Saraç bu kez THY personeli için üniforma tasarlayacak. Koleksiyonunu ilk kez Sabah ile paylaşan Faruk Saraç, 25 kişilik ekiple 4.5 ayda 200 parçalık bir koleksiyon hazırladığını söyledi. "Üniformada sade ve şıklıktan yanayım. Daha önce pembe olan gömlekleri beyaza çevirdik. Bir erkeğin pebme kravat takması tarzım değil" diyen Saraç, takım elbiselerde laciverdi, gömlekte beyazı, fularda ve kol düğmelerinde ise kırmızı rengi kullandığını dile getirdi. Bu koleksiyon için herhangi bir ihaleye girmediğini THY'nin kendisine böyle bir teklifle geldiğini söyleyen Saraç, "aldığım ücret çok komik. Herhangi bir tasarım ücreti almadım sadece kumaş ve diğer kullanılan malzemelerin ücretini aldım. Sonuçta benim tasarladığım kıyafetler THY'nin bütün dünyadaki ofislerinde çalışan elemanlar tarafından sergilenecek. Bu büyük bir adım benim için" diye konuştu.

İŞLERİM ÖMÜRLÜK

Bayan ve erkek kıyafetleri için yedi ayrı model, gömlekte ise 70 farklı model çalıştığını ifade eden Saraç, pardösülerde gabardin yanından kapitone kullanıldığını, armaların Pakistan'da bastırıldığını ve bütün ürünlerde logoya yer verildiğini söyledi. Yapılan anlaşmanın süresi ile ilgili bir sınırlama olmadığını dile getiren Saraç, "Üniformayı çok fazla değiştirmek iyi bir algı yaratmaz. Eğer beğenirlerse bir ömür boyu çalışabiliriz THY ile. Benim yaptığım işler bir ömür boyu sürer" dedi.

Herkesin haddini bilmesi gerekir

Yaklaşık üç yıl önce mağazacılıktan çıktığını, indirim ve taksitli alışverişlerde gelinen noktaya tepki olarak bu hamleyi yaptığını belirten Faruk Saraç, sektörde çok ciddi bir giysi kirliliği olduğunu söyledi. "Şube verseydim 50 şubem, iki fabrikam, bin 500 çalışanım olurdu ama aynı zamanda banka kapısında kredi kuyruğunda olurdum. Herkesin haddini bilmesi gerekir. Büyümeyin demiyorum ama büyümeyi Avrupa'ya göre değil kendi ülkene göre yapmalısın" diye konuştu. Saraç şöyle devam etti: "Ben gidiyorum gölgem arkadan geliyor. Babamın bir lafı var: Ayakkabımın rengini bilmem hiç önüme bakmadım."

2010'da müze kuracak

Türkiye'de markaya verilen önemin yetersiz olduğunu vurgulayan Faruk Saraç, 5 bin metre kumaş kullandığı 700 parçalık Osmanlı Esvabı koleksiyonunun şu an depoda çürüdüğünü söyledi. "Berlusconi 'Benim tasarımcım benim ülkemin petrolüdür' diyor. Bir müzemiz dahi yok" diyen Saraç, 2010'da bir müze kuracağını ve bu müze için de İstanbul konulu bir koleksiyon yapacağını vurguladı.

SABAH

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*