THY'de 860 civarında kabin memuru eksiği var

  • Giriş : 22.06.2006 / 00:00:00

Türkiye Sivil Havacılık Sendikası (Hava-İş) Başkanı Atilay Ayçin, Türk Hava Yolları'nın (THY) şu anda 860 civarında kabin memuru eksiği olduğunu öne sürerek, uçak sayısının 110'a çıktığında ise bu açığın bin 300'ü aşacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "THY'ye verdik" dediği 400 kişilik kadronun tamamen kabin memurluğu için tahsis edilmediğine işaret eden Ayçin, kadroda yer hizmetleri, çağrı merkezi, rezervasyon elemanlarının da bulunduğunu belirtti.

Ayçin, uçak sayısının artması ve 23 yeni hat açılışına paralel olarak personel politikası izlemediğini öne sürdüğü THY yönetimini olanlardan sorumlu tutarak, "Kabin memuru eksiği olduğunu yönetim önceden biliyordu. Ama sıkıntıya rağmen şu anda bir gayret yok. Israrla bugünkü sonucu doğuran nedenleri görmezlikten gelip hala geçiştirmeye çalışırlarsa, bu ilk değil son da olmayacak. Filodaki uçak sayısı Ağustos ayında 104 uçak, yıl sonunda ise 110 olacak. Eğer büyüme politikalarının içine personeli koymazsan, personel istihdamının hesabını yapmazsan işte böyle toslarsın" dedi.

"Artan uçak sayısıyla bu yükü kimse kaldıramaz" diyen Ayçin, kabin memuru alım sınavının da söylendiği gibi uzman şirketler tarafından değil, THY'de kurulan bir komisyon tarafından yapıldığını kaydetti. Ayçin, emekliliği geldi diye bir yıl önce şirketten uzaklaştırılan 27 tane kabin amirinin de sıkıntıdan sonra geri çağrıldığını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious