THY'de grev çanları çalıyor

THY'de grev çanları çalıyor.6783
  • Giriş : 17.08.2006 / 00:00:00

Türk Hava Yolları (THY) ile Türkiye Sivil Havacılık Sendikası (Hava-İş) arasında yaşanan sorunlar kurumda grev tartışmasını gündeme getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye Sivil Havacılık Sendikası (Hava-İş) Genel Başkanı Atilay Ayçin, 2 gündür gazetelerde, ”Uçak yolcularımıza ve kamuoyuna, tüm uçucu ekipler adına açık mektup” başlığıyla yayımlanan ilanda yer verdikleri sorunların, 2005 Ocak ayında yürürlüğe giren toplu sözleşmeye aykırı hareket edilmesinden kaynaklandığını söyledi. Son 1-2 yılda THY filosundaki uçak sayısının 65-70'lerden 96'ya ulaştığını, 12 milyon olan yıllık yolcu sayısının 20 milyona çıkarılmasının hedeflendiğini anlatan Ayçin, buna karşın personel sayısında artışa gidilmediğini, bunun normal çalışma düzeninin dışına çıkılmasına, mevcut personelin iş yükünün artmasına ve yönetmeliklerin zorlanmasına yol açtığını THY'DEN HAVA-İŞ EYLEMİNE İLİŞKİN AÇIKLAMA
Türk Hava Yolları, Hava-İş Sendikası'nın aldığı bir günlük uçmama eylemi kararına ilişkin olarak, ”Ülkemizin bayrak taşıyıcı havayolu şirketi olan Türk Hava Yolları, gerek çalışanlarının gerek yolcularının güvenliğini en üst düzeyde gözetmekte, uçuş emniyetinden asla taviz vermeyecek bir yaklaşım sergilemektedir” görüşünü dile getirdi.

belirtti. Ayçin, “Uçaklar yerde kalmasın diye izinli personel evinden getiriliyor. Hostesi bulunmayan uçakta teknisyen, hostes olarak görevlendiriliyor” dedi. Kara taşımacılığında bile talimat ve kurallar bulunduğuna dikkati çeken Ayçin, havacılık sektöründe kuralsız çalışmanın mümkün olmadığını vurguladı. Ayçin, toplu sözleşmedeki düzenlemelerin laf olsun diye konulmadığına işaret ederek, “Bu zorunluluğu keyfiyete dönüştüremezsiniz. 'Biz bunu uygularız, gücünüz yetiyorsa engelleyin' deniyor. Bunun karşısında biz de yüzümüzü kendi gücümüze, üyelerimize ve kamuoyuna döndük” dedi.

“Bugün kendimizi gazetelerden anlatmak zorunda kaldıysak. Bu yaklaşık 7 aydır THY işverenine ulaşamamaktan kaynaklanan bir sıkıntıdır” diyen Ayçin, girişimleri sonucu 10 Ağustosta işveren temsilcilerinin görüşme talebinde bulunarak sendikaya geldiklerini belirtti. Ayçin, “Yanlışlıklar 1 talimatla düzeltilebilir. Ama geçen günlere rağmen bize hale şu önlemleri alacağız denilmiyor” diye konuştu.

“UÇUŞA ELVERİŞLİ HİSSETMEME HAKKI”

Atilay Ayçin, uçuş personelinin, ağır çalışma koşulları karşısında ulusal ve uluslararası belgelerde yer bulan “yoğun uçuş programı nedeniyle kendilerini uçuşa elverişli hissetmeme hakkını” 1 gün süreyle kullanmayı tartıştıklarını söyledi.
İşverenin, bu hakkın Türkiye'de bulunmadığını savunduğunu anlatan Ayçin, oysa Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün haziran ayında yapılan denetimler sonucu, uçuş süresi limitlerine uyulmadığı ve eksik ekiple uçulduğu gerekçesiyle THY'ye yaklaşık 8 bin YTL idari para cezası verdiğini bildirdi.

Ayçin, kurumdan emekli edilen çok sayıda personelin özel sektörde çalışmaya devam ettiğini ve bu kişilerin 10 yıl daha hizmet etmeyi sürdürebileceklerini söyledi. Ayçin, son dönemde kurumdan emekli edilen teknisyen sayısının 110'a ulaştığını, oysa iyi bir teknisyenin yetişmesi için gerekli olan sürenin 5 yılı bulduğunu kaydetti. Atilay Ayçin, “Kurumu kar mantığıyla yönetmenin bazı tehlikeleri vardır. THY'de bugün yaşananların nedeni de budur” dedi.
Sendika, gazetelerde yayımlanan ilanlarda, THY yetkilileri ile yapılan görüşmelerden sonuç alınamaması halinde, uçuş ekiplerinin bugünden itibaren herhangi bir gün, “ihlallerin yüklediği hukuki sorumluluk ve yol açtığı yorgunluk dolayısıyla uçuş emniyetini korumak amacıyla 1 gün kendilerini uçuşa elverişli hissetmeme haklarını kullanacakları” bildirilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious