"THY'de grevden Türkiye zarar görür"

  • Giriş : 01.08.2007 / 11:57:00

Ulaştırma Bakanı İsmet Yılmaz, Türk Hava Yolları'nda (THY) sürdürülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde greve gidilmesi halinde hem Türkiye'nin hem de THY'nin bundan büyük zarar göreceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yılmaz, ''THY pazardan çıkarsa, kaybettiğini kazanması 10 yıl alır'' dedi.

Yılmaz, Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın, THY yönetimine "Makul, verebileceğinizin en yükseğini verin. Çalışanın hakkını verin, kimseyi mağdur etmeyin" dediğini bildirdi.

Bakanlıkta gazetecilerle sohbet toplantısı yapan Yılmaz, greve gidilmesi halinde sektörde bir boşluk oluşacağını kaydetti.

Yılmaz, "Bu boşluğu Atlasjet, Pegasus ve Onur havayolları ile daha birkaç tane özel havayolu doldurur diye düşünüyorum. Bu boşluğu doldurduktan sonra THY'nin kaybettiklerini tekrar telafi etmesi pek mümkün değildir. Yönetimin bugün 'greve gidersek küçülürüz' diye bir açıklaması var. Bu ne demek. Bu personeli taşıyamayız. O halde birçok personel kapı dışına konulacak demektir. Hem her yere uçamayacak hem de bir kısım personeli kapı dışına koyacak" dedi.

THY'nin pazarın yüzde 60-65'ini kontrol ettiğini söyleyen Yılmaz, "Pazardan çıkarsa şu anki pazar payını yakalayamaz. Çünkü diğerleri çok daha yol almış olur. THY'nin kaybettiği pazar payını kazanabilmesi en az 10 yıl gerektirir" diye konuştu.

Yılmaz, konunun Ulaştırma Bakanlığı'nın yanı sıra THY'nin Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na bağlılığı nedeniyle Maliye Bakanlığı'nı da ilgilendirdiğini belirtti.

Yılmaz, Başbakan Erdoğan'ın uzlaşmadan yana olduğunu ve geçmişteki toplu iş sözleşmelerinde de "Cimri olmayın, hakkını verin" dediğini kaydetti.

Yılmaz, grevin turizme etkisi konusunda da, "TÜRSAB Başkanı da söyledi. Eğer bir grev olursa Türkiye 5 yılını kaybeder. Başbakan da grev olursa Türkiye'nin kaybedeceğini düşünüyor" dedi.

Yılmaz, dış hatlarda taşınan yolcu sayısının 2005 yılında rekora ulaştığını ancak bu yıl bu rakamın da aşıldığını da belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious