THY'de pilot krizi

THY'de pilot krizi.8108
  • Giriş : 16.07.2008 / 18:06:00

VIP yolcularını önceden uçağa almadığı iddiasıyla THY pilotu Bahadır Altan ın görevden alınması THY'yi karıştırdı. Pilotlar ayaklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Aralarında AKP yöneticilerinin de bulunduğu VIP yolcularını önceden uçağa almadığı gerekçesiyle THY pilotu Bahadır Altan’ın işten çıkarılması THY'de huzursuzluk yarattı.

THY pilotu Bahadır Altan’ın işine son verilmesinin ardından pilotluk toritesinin sarsıldığını düşünen çok sayıda pilot Türkiye Havayolları Pilotları Derneği’ni (TALPA) telefon yağmuruna tuttu. TALPA, bugün yönetim kuruluyla bir toplantı yaparak durum değerlendirmesi yapacak.
Hava İş Sendikası yöneticisi THY pilotu Bahadır Altan’ın görevden alınmasına tepkiler çığ gibi büyüyor. Havacılık çevresinde pilotların Altan’a destek vermek amacıyla gerekirse eylem yapacakları söylentilerinin ayyuka çıkması THY cephesinde tedirginliğe neden oldu.

Bugün saat 18:30’da TALPA yönetim kurulu bir araya gelerek bir durum değerlendirmesi yapacak. Toplantı sonrası Bahadır Altan’ın da derneğe çağrılması ve görüşlerine başvurulması düşünülüyor.

TALPA yaptığı açıklamada olayın dört bacaklı bir uçuş görevinin, üçüncü bacak sonucunda 20 dakika gecikmeli olarak varılabilen Esenboğa Havalimanı'nda yaşandığını duyurdu. Açıklama şöyle devam etti: "APU’su arızalı olduğu için havalandırma sistemi yerde çalışmayan uçakta, yolcuların bekletilmelerinin ve mevcut haliyle uçağın yolcu alımına hazır olmadığını değerlendiren Kaptan Pilot Bahadır Altan, yolcuların rahatını da düşünerek ve kendilerinden özür dileyerek, nezaket kuralları çerçevesinde kendilerinin tekrar havalandırma imkanları da olan servis aracına alınmalarını sağlamış, uçağın hazır olmasını takiben yolcu alımını başlatmıştır.

Bu olayda; meslektaşımız ve üyemiz Kaptan Pilot Bahadır Altan’ın, ne sivil havacılığın genel kurallarını, ne uçuş emniyetini ve ne de şirketinin genel ve bu konuya ilişkin özel kurallarını ihlal ettiğine dair herhangi bir olguya rastlanmamıştır. Bu tür uygulamaların tüm meslektaşlarımız üzerinde baskı, yanlış karar ve uygulama temayülü oluşturacağı ve bu baskıların giderek uçuş emniyetini olumsuz etkileyeceği kaygısını taşımaktayız."

TALPA Başkanı Ali Ziya Yılmaz, daha önce bu tarz bir olayla karşılaşılmadığını belirterek, pilot otoritesinin hiçe sayıldığı olay sonrası çok sayıda şikayet telefonu aldıklarını, bazı pilotların da derneğe gelerek şikayetlerini dile getirdiklerini ifade etti.

Özellikle THY’deki pilotların tepki gösterdiğini ifade eden Yılmaz, “Pilotlar ‘üzerimizde baskı oluşturulmaya çalışılıyor. Buna izin veremeyiz’ diye bize şikayette bulunuyorlar” dedi.

Pilotluk mesleğinin, uçuş emniyeti ve kaptanlık otoritesinin sarsıldığı anda devreye gireceklerinin altını çizen Yılmaz, “ Olay eğer bu boyutlara gelmişse tabiî ki destek veririz. Bu sadece Bahadır Kaptan için değil, herhangi biri için de olabilir. Böyle bir duruma asla taviz vermeyiz. Olası bir eylemin içinde olamasak bile kesinlikle arkasında oluruz” diye konuştu

Ali Ziya Yılmaz, yapılan değerlendirmelerin ardından bir basın toplantısı düzenleyerek kamuoyunun aydınlatılacağını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*