THY'nin Airbus 320 uçaklarında aşınma kontrolü

THY'nin Airbus 320 uçaklarında aşınma kontrolü.8933
  • Giriş : 24.03.2008 / 21:57:00

Türk Hava Yollarının (THY) “Airbus 320” tipi uçaklarının kontrolden geçirildiği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

THY Basın Müşavirliğinden yapılan yazılı açıklamada, Avrupa Sivil Havacılık Otoritesi'nin (EASA) 3 Ağustos 2005 tarihinde, “Airbus 320 tipi uçakların kanat bölgesindeki mafsallardan bir tanesi üzerinde aşınma kontrolü yapılmasını isteyen” “Airworthines Directive - (AD)” adı verilen yönerge yayınladığı belirtildi.
Yönergede, bu uçakların 4 bin uçuş saatinde (yaklaşık 1,5 yılda) bir kontrol edilmesinin istendiği dile getirilen açıklamada, bunun üzerine THY uçaklarına teknik bakım yapan THY Teknik'in, şirket filosundaki tüm Airbus 320 uçaklarında gerekli uygulamayı planladığı kaydedildi.

Filoda bulunan 34 uçaktan 12'sinde 4 bin uçuş saatini tamamlamadıkları için herhangi bir işlem yapılmadığı ifade edilen açıklamada, diğer 22 uçağın ise yönergenin yayın tarihinden itibaren sürekli ve düzenli kontrol edildiği, bu uçaklardan 21'inde işlem yapmayı gerektirecek aşınma bulgusu tespit edilmediği bildirildi.

Açıklamada, 29 Ağustos 2007 tarihinde 4 bin uçuş saati dolan “TC-JLL” kuyruk isimli uçağın incelendiği belirtilerek, şunlar kaydedildi:
“Uçakta aşınmanın limit içinde kaldığı görülmüş, kontrol aralığı Avrupa Sivil Havacılık Otoritesi'nin yayında belirttiği tabloya uygun olarak hesaplanmış, uygulamanın 4 bin uçuş saatinde bir değil, sol taraf için 2 bin, sağ taraf için 500 uçuş saati geçtikten sonra yapılması gerektiği bakım kartına işlenmiştir. Ancak 17 Mart 2008 tarihinde yapılan incelemede, 500 uçuş saati geçtikten sonra yapılması gereken incelemenin yapılmadığı, 2 bin uçuş saatinin ise dolmadığı görülmüştür.
Uçuş emniyetine son derece önem veren Ortaklığımız, uçağı aynı gün seferden çekerek inceleme yaptırmış ve herhangi bir işlem gerektirecek bulguya rastlanmamıştır. Bunun üzerine uçak yeniden sefere verilmiştir.”

THY filosunda bulunan Airbus 320 uçaklarında istenen tüm işlemlerin yapıldığı, uçuş emniyeti açısından sorun doğuracak herhangi bir bulgu tespit edilmediği dile getirilen açıklamada, “Her zaman uçuş emniyetini birinci önceliği gören Türk Hava Yolları gerek ulusal, gerek uluslararası kurallar ve denetimleri yerine getirerek operasyonunu yürütmektedir” denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious