THY'nin bin 842 kabin memurundan 476'sı erkek

  • Giriş : 03.06.2006 / 00:00:00

Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Temel Kotil, THY'de görevli bin 842 kabin memurunun 476'sının erkek olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kotil, "Kabin'de erkek personel olması istenen bir şey. Bazı uçaklarda erkek personelin çok olması yada tümüyle bayan olması planlamadan gelen bir sıkıntıdır. THY uçaklarında görevli erkek sayısı az" dedi.

Temel Kotil, son üç yılda THY uçaklarında hizmet veren erkek (Host) sayısının arttığına yönelik iddiaları cevapladı. Son üç yılda 271 uçucu hostese karşın, işe alınan host sayısının sadece 240 olduğunu kaydeden Kotil, "Bütün havayollarında kabinde bir veya iki erkek personel bulundurulması kuraldır. Kabin hizmetleri için şu anda 400 kişi daha alıyoruz. Bunların 184 bayan, 116'sı erkek. THY'de kabinde görevli erkek sayısı az. Kabin'de erkek personel olması bulunması istenen bir şey" diye konuştu.

Kotil, "Bazı uçaklarda hiç erkek görevli olmadığı ya da hepsinin erkek ya da bayan olduğu" söylentilerine ise, şu yanıtı verdi: "Bazı uçaklarda erkek personelin çok olması ya da tümüyle bayan olması planlamadan gelen bir sıkıntıdır. Biz günde 450 sefer yapıyoruz. En küçük uçaklarımızda 5 tane kabin görevlisi oluyor. Bunlarda bir çok sirkülasyon var. Kimlerin hangi uçakta, ne zaman uçacağını 10 yıldan beri kullandığımız pir programla çözmeye çalışıyoruz. Bu programın personelin dağılımı ile ilgili altyapısı yok. "

Sözü edilen sıkıntıları ortadan kaldırmak için 3 milyon dolara mal olan bir program satın aldıklarına dikkat çeken Kotil, "Çok modern olan bu programla uçucu personelimizden yüzde 7-10 arası daha fazla performans alabileceğiz. Program uçucu personelin konforu üzerine inşa edildi. Personel, daha çok uçmayacak, uzun süre yerde kalacak, iyi koordine olarak daha verimli çalışacak. 2005 yılı uçucu personel gideri 150 milyon dolar civarında olduğu düşünülürse, Temmuz ayında devreye girecek yeni programla, kabin personeli maliyetlerinde yüzde 10 tasarruf sağlanacak. Bu da 15 milyon dolar eder. Program önümüzdeki 3 ay içinde THY'ye uyumlu hale getirilecek" dedi.

Genel Müdür Temel Kotil, THY'nin pilot ihtiyacını tamamen karşıladığını belirterek, sayısını 500'e çıkarttıkları Call Center çalışanları ile telefonla rezervasyon hizmetlerini daha kaliteli ve hızlı hale getirdiklerini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious