THY'nin iç hatlar atağı özel şirketleri tedirgin etti

  • Giriş : 09.09.2006 / 00:00:00

Bir zamanlar otobüsler arasında kıyasıya yaşanan yolcu taşıma rekabeti, şimdi gökyüzüne sıçradı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Onur Hava Yolları, bir dönem fiyatı 9 yeni liraya kadar indirdi. Fly, İstanbul-İzmir arasını 44 yeni liraya kadar düşürdü. Uçuş merkezi olarak, kullanılması için bazı teşviklerin sunulduğu Kurtköy’deki Sabiha Gökçen’i seçen Pegasus ise tarifelerini 55 yeni liradan başlatıyor. Sektör şirketlerinin ifadesiyle, ‘ağabey’ THY de elindeki iç hatlar pazarını kaybetmemek için ikinci bir şirketle atağa geçmeye hazırlanıyor. Ancak THY-2 olarak adlandırılabilecek Turkish Express’in sadece iç hat uçuşları yapacak olması diğer şirketleri bir hayli tedirgin etti.

‘İkinci şirketler başarılı olmuyor’

Özel havayolu şirketleri, THY’nin iç hatlarda ‘ucuz tarifeli uçması’nın uygun olmadığını düşünüyor. Türkiye Özel Sektör Havayolu İşletmeleri Derneği Başkanı ve Onur Air Genel Müdürü Şahabettin Bolukçu, “Neden ikinci bir markaya ihtiyaç duyduğunu anlamıyorum. Devletle rekabet edilemeyeceğinden bu iş mutlaka bizi etkiler.” diyor. Pegasus Havayolları Genel Müdürü Sertaç Haybat da Alman Lufthansa ve İngiliz British Havayolları gibi hiçbir şirketin ikinci markasıyla başarılı olamadığına vurgu yapıyor. THY’nin Sabiha Gökçen Hava Limanı’ndan düşük fiyatla sefer düzenleyerek özel havayolları gibi hareket etmek istediğine işaret eden Haybat, “Ancak böyle hareket etmemeli, özüne dönmeli ve tarifeli network taşıyıcısı gibi olmalı.” şeklinde konuşuyor. Fly ise THY-2’nin daha düşük fiyatla uçuş düzenlemesine karşı çıkmıyor. Şirketin Genel Müdürü Teoman Tosun, “Bilgi ve tecrübesiyle bu işi bizden daha iyi yapma kapasitesine sahip ve daha ucuza uçarlarsa bravo derim. Ancak, her ucuz tarifenin mutlaka diğerlerini etkileyeceği unutulmamalı.” değerlendirmesinde bulunuyor.

Öte yandan şirket, ilk 6 aylık konsolide mali sonuçlarını da Borsa'ya gönderdi. Buna göre önceki yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında THY'nin net kârı yüzde 141 artışla 32 milyon YTL'ye tırmandı. Vergi öncesi kârı da yüzde 242 artışla 94 milyon YTL'ye çıktı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious