THY'nin tercihi şikayet eden yolcu

THY'nin tercihi şikayet eden yolcu.8933
  • Giriş : 06.05.2009 / 14:29:00

Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Temel Kotil, şirketlerin gelişmesine katkıda bulundukları için, şikayet eden yolcu profilini tercih ettiklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Uçak için güvenlik önlemleri ve yıkıcı yolcu davranışlarının ele alındığı ''DISPAX World 2009'' semineri, WOW İstanbul Otel'de başladı.

Seminerin açılışında konuşan THY Genel Müdürü Kotil, uçuşta problem çıkaran, fiziksel olarak uçağa zarar veren, uçuş emniyetini tehlikeye sokan ve diğer yolculara zarar veren yolculara az da olsa özellikle uzun süreli uçuşlarda rastlanıldığını söyledi.

Bu tür yolcuları kontrol edebilmek için gerekirse kelepçe takıldığını anlatan Kotil, geçen Ekim ayından bu yana 3 yolcuya bu uygulamanın yapıldığını ifade etti.

Seminerin, bu zor yolcuları emniyetli ve konforlu uçurmak için düzenlenmiş bir çalışma olduğunu kaydeden Kotil, ''Zor yolcuyu uçurmak bir sanat'' dedi.

Kotil, check-in ve boarding işlemleri sırasında yolcularla yeterince ilgilenildiğinde, kuyruklarda fazla beklemediğinde ve uçağa bindiğinde ikram ve diğer yönlerden destek olunduğunda bu tür yolcuların zarar verici boyuta gelmediğini vurguladı.

''Hava yolu olarak bizim amacımız aslında yolcu seyahate başladığı ve uçak içindeki bütün seyahati boyunca onu rahat ettirip, sinirlenmesine, bir şeyi problem etmesine izin vermemek'' diyen Kotil, ''Bu tip olaylar şundan da oluşabiliyor: Bu yolcular çok alkol alabiliyor. Bu yolculara bizim kabin çok dikkat ediyor. Bir noktadan sonra bu kişilere kahve ikram ediyor. Alkolü keserken de çok üsluplu kesmesi gerekiyor. Kavga da oradan çıkıyor. Kabin ekiplerimiz bu metotları öğreniyor'' ifadesini dile getirdi.

GELİŞMENİN KAYNAĞI

Yolcuları 3 kategoriye ayırdıklarını ve bunlardan birincisinin ikram ve hizmet iyi de olsa, kötü de olsa hiçbir şeyden şikayet etmeyenler olduğunu ifade eden Kotil, şirket olarak böyle yolcu istemediklerini söyledi.

Bu tür yolcuların şirketin gelişmesine yardımcı olmadıklarını belirten Kotil, şunları kaydetti:

''Türkiye'de bunlardan çok yok. Bir de servis kalitesini, uygulamayı beğenmediği zaman bundan şikayet eden yolcular var. Biz şikayet eden yolcu istiyoruz. Bizim Türk yolcular gerçekten şikayet ediyor. Biz bu şikayetlere geri dönüyoruz, onlara kulak veriyoruz. Bu açıdan ortadaki yolcular bizim en iyi yolcularımız. Bu da gelişmenin kaynağı.''

Green Light isimli havacılık güvenlik şirketi yöneticisi Philip Baum da yolcu davranışlarının kontrolden çıkmasının büyük bir felaketle sonuçlanmasının mümkün olduğunu söyledi.

Uçak içinde öncelikle terörizm konuları düşünüldüğü için yıkıcı yolcu davranışlarının ihmal edildiğini ifade eden Baum, bu tür yolcuların tamamen ortadan kaldırılamayacağını, ancak en aza indirecek çalışmaların yapılması gerektiğini vurguladı.

Baum, yıkıcı yolcu davranışlarının ticari hava yolu şirketleri için bir tehdit olduğunu sözlerine ekledi.

Psikolog Robert Bor da yıkıcı yolcu davranışlarının görülme sıklığının giderek arttığına dikkati çekerek, yolcuların aldıkları ilaçların etkisi ya da almadıkları ilaçlar nedeniyle jet-lag, alkol, uçuş korkusu, ölüm korkusu, yükseklik korkusu ve bazı psikolojik faktörlerin etkisiyle bu tür davranışlarda bulunabildiklerini kaydetti.

Bor, ABD'de yapılan bir araştırmanın, 4 milyon yolcuda 84 yolcunun bu tür davranışlar gösterdiğinin ortaya koyduğunu belirtti.

THY'nin ev sahipliğinde düzenlenen seminer, 2 gün sürecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*