ThyssenKrupp'tan Bursa'ya dev yatırım

ThyssenKrupp'tan Bursa'ya dev yatırım.10893
  • Giriş : 11.04.2008 / 17:54:00

Otomotiv yan sanayi alanında faaliyet gösteren Alman sermayeli ThyssenKrupp, 6 milyon avroluk yatırımla kurduğu Bursa fabrikasını hizmete açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Eckart Cuntz, fabrikanın açılış töreninde, yabancı sermayenin Bursa'ya olan ilgisinin artarak sürdüğünü belirterek, Alman sermayeli bir firmanın açılışı için üçüncü kez Bursa'da olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Cuntz, Almanya'nın, Türkiye'nin iş anlamında en büyük destekçisi olduğunu ifade ederek, iki ülke arasındaki dış ticaretin bunu açıkça gösterdiğini vurguladı. İki yıldır Türkiye'de bulunduğunu anımsatan Cuntz, şöyle konuştu:

“Ben bu ülkeye geldiğimde 2 bin 200 kadar Alman sermayeli firma vardı. Şu anda bu sayı 3 bin 200'ün üzerinde. Bursa'da da birçok Alman sermayeli firmanın açılması sağlandı. 2007 yılının sonunda Bursa'da 67 tane Alman firması vardı ve Bursa'da yabancı sermaye olarak Almanya, en büyük payı almaktadır. Türk sanayinin büyümesi çok büyük değer kazanıyor. Ama en büyük yükseliş otomotiv endüstrisi ve iş makinelerinde. Bu Türkiye için büyük bir şans demek. ThyssenKrupp gibi bir firmanın Türkiye'de yatırım yapması çok büyük bir adım.”

Eckart Cuntz, bu yatırımın iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilere büyük katkı sağlayacağını belirtti.

HEDEF, 5 FİRMAYA ÜRETİM

ThyssenKrupp Tailored Blanks Yönetim Kurulu Üyesi Cristian Dohr ise firmanın dünya çapındaki fabrikalarıyla otomotiv endüstrisinin önemli tedarikçilerinden biri olduğunu söyledi.

Almanya, İtalya, İsveç, Çin, ABD, Meksika ve Türkiye olmak üzere toplam 7 ülke ve 14 fabrikada üretim yaptıklarını belirten Dohr, şunları kaydetti:

“Her ikisi de Bursa'da bulunan müşterilerimiz OYAK Renault ve Fiat'a hizmet vermekten memnuniyet duyuyoruz. Diğer müşteriler Ford, Toyota ve Honda'yı da satışlarımıza dahil etmek için çalışıyoruz. Bizim global hedefimiz müşterilerimize sadece lazer kaynaklı çelik değil, ileri mühendislik ve maliyet düşürücü hizmetler sağlamaktır. Bizim tedarik ettiğimiz ürünün en büyük yararı büyük bir maliyet indirimi ve modern araçların ağırlığındaki azalmadır. Bu da yeni karbondioksit emisyon hedeflerinin yakalanabilmesi için gerekli olan yakıt tüketimini azaltmaktadır.”

Dohr, bu tesisin hızlı bir şekilde kuruluşuna destek olan Bursa'daki tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ettiğini sözlerine ekledi.

Bursa Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) 6 milyon avro yatırımla kurulan ve 4 bin metrekare kapalı alana sahip tesiste, lazer kaynak teknolojisiyle iç kapı astar sacı ve ön motor boşluğu sacı üretiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious