Tibet gösterilerinde 13 kişi öldü

Tibet gösterilerinde 13 kişi öldü.15335
  • Giriş : 17.03.2008 / 08:34:00

Çin, 2008 Pekin Olimpiyat Oyunları öncesi ayrılıkçı unsurların bulunduğu Tibet'teki gösterilerde 13 kişinin öldüğünü açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Çin Ulusal Halk Meclisi'nin devam eden yılık olağan toplantısına katılmak için Pekin'de bulunan Tibet yerel hükümeti başkanı Qiangba Puncog, gazetecilere Çin yönetimine karşı yapılan gösterilerde '13 masum sivilin' öldüğünü ve olayları bastırmak için öldürücü silah kullanılmadığını söyledi. Qiangba, güvenlik güçlerinin sadece göz yaşartıcı gaz ile tazyikli su kullandığına işaret etti.

Çin güvenlik güçlerinin kesinlikle öldürücü silah kullanmadığı ya da ateş açmadığını vurgulayan Qiangba, ''İç ve dış güçlerce planlanan olaylar süresince güvenlik güçleri öldürücü silah taşımadı ya da kullanmadı. Size sorumlu bir yetkili olarak diyebilirim ki, silahlar kesinlikle ateşlenmedi. Çin Halk Kurtuluş Ordusu (PLA) olaylara karışmamıştır.'' diye konuştu. Ancak olaylar sırasında şehirde bulunan yabancı turistler, Çinli güvenlik güçlerinin göstericilere ateş açtığını söylemişti. Tibetli yetkili ayrıca PLA'nın sadece ayaklanmadan sonra şehrin temizlenmesi ve düzeni korumaya yardımcı olduğunu ifade ederek, olaylara karışarak ''ciddi suç'' işleyenlerin ağır şekilde cezalandırılacaklarını dile getirdi.

Bu arada devlet televizyonu ile Hong Kong merkezli Phoenix televizyonu, olayların ardında yanmış işyerleri ile caddelerdeki askerlerden görüntüler yayınladı. Yabancı gazetecilerin sokulmadığı bölgedeki görüntülerde halkın olaylardan tedirgin olduğu, bazı caddelere giriş çıkışın yasak olduğu, askerlerin şehri kontrol altında tuttuğu yer aldı.

Çin'in resmi haber ajansı, daha önce, 2 hafta sonra Tibet'ten geçecek olimpiyat meşalesi öncesi 14 Mart'ta doruğa ulaşan son 20 yılın en şiddetli olaylarında 10 kişinin öldüğünü açıklamıştı. Ancak Hindistan'ın kuzeyinde bulunan sürgündeki Tibet hükümetine göre 80 kişinin öldüğü olaylarda ölü sayısı 100'ü geçebilir. Olaylar dün de Tibetli nüfusun yoğun olduğu Sichuan, Qinghai ve Gansu eyaletlerine sıçramış, buradaki gösteriler sonrası çıkan olaylarda 7 kişinin öldüğü bildirilmişti.

Pekin yönetimi dün ayrıca, "Bölücülüğü yenmek ve düşman güçlerin şer eylemlerini ortaya çıkarıp, Dalay Lama grubunun gizli yüzünü ortaya çıkarmak için ''halk savaşı'' yürütmek zorundayız.'' açıklamasını yapmıştı. Şiddete karşı olduğunu vurgulayan Dalay Lama ise Çin'in ''kültürel katliam'' yaptığını söyleyerek, olayların bağımsız uluslararası kuruluşlar tarafından araştırılmasını istedi.

Tibet'in sürgündeki ruhani lideri Dalay Lama'nın 1959'da başarısız ayaklanmansın ardından 80 bin kişi ile birlikte Hindistan'a kaçmasının 49. yıldönümü vesilesiyle 10 Mart'ta başlayan barışçı protestolar cuma günü Tibet'te isyan ve çatışmaya dönüşmüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious