Tibet olaylarının ardında Dalay Lama var

Tibet olaylarının ardında Dalay Lama var.15335
  • Giriş : 18.03.2008 / 08:48:00

Çin Başbakanı Wen Jiabao, Tibet'te kısa süre önce meydana gelen kanlı gösterilerin arkasında Tibet'in sürgündeki ruhani lideri Dalay Lama'nın olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Wen Jiabao, 11. Çin Ulusal Halk Meclisi 1. Yıllık Toplantısı'nın bitiminden sonra düzenlenen basın toplantısında yerli ve yabancı gazetecilerin sorularını cevapladı. Wen, ellerindeki delillerden yola çıkarak, olayların başından sonuna kadar Dalay Lama'ya bağlı gruplar tarafından organize edildiğini gösterdiğini ifade etti.

Protestoların, Dalay Lama'nın hala bağımsızlık amaçladığını ispatladığını dile getiren Wen, Tibetli liderin bunu istemediğini söylemesinin yalan olduğunu vurguladı.

Bölgeye gitmelerine müsaade edilmeyen yabancı gazetecilerle ilgili olarak da Wen, "Sizleri anlıyoruz. Durum normale döndü. Tibet dışa açılacak. Orada neler olup bittiğini anlamanız adına sizin için bir organizasyon yapabiliriz''' şeklinde konuştu.

Hindistan'ın söz konusu gösterilere karşı aldığı tedbirlerden de memnunluk duyduğunu anlatan Wen, Tibet Sorununun Çin ile Hindistan arasındaki hassas konuların başında geldiğini belirtti.

Wen, Tayvan'daki seçimlere de değinerek, her türlü bağımsızlık hareketlerin karşısında olduklarını ve Tayvan'ı Çin'den kimsenin ayıramayacağını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious