Tibet'teki göstericilere iki gün süre

  • Giriş : 15.03.2008 / 10:04:00

Çin makamları, Tibet'in merkezi Lasa'da meydana gelen olaylara karışanlara, teslim olmaları için pazartesi günü gece yarısına kadar süre tanıdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Resmi Şinhua haber ajansının haberinde, "resmi makamların teslim olanlara iyi davranacağı ve ceza indirimi uygulayacağı" kaydedildi. Resmi makamların bildirisi, devlet televizyonunda Lasa'da bina yakma görüntüleri ilk kez gösterilirken yayımlandı.

Bu arada resmi makamların, olayları kınamak için toplumda bir kampanya düzenlemeye hazırlandığı bildirildi.

-BİR CAMİ ATEŞE VERİLDİ-

Şinhua haber ajansının görgü tanıklarının ifadelerine dayanarak verdiği haberde, göstericilerin "kadın-çocuk ayrımı yapmadan" yoldan geçenlere saldırdığı, torbalarda taş ve yanıcı madde taşıdığı, ellerinde demir çubuklar, sopalar ve uzun bıçaklar bulunduğu kaydedilerek, kalabalığın "hazırlıklı olduğu ve zarar vermeyi amaçladığı" ileri sürüldü. Haberde bir caminin de ateşe verildiği belirtildi.

Ajansın bildirdiğine göre, polise saldırganlara ateş açmama uyarısı yapıldı ve sadece sınırlı ölçüde göz yaşartıcı bomba kullanma ve havaya uyarı ateşi açma izni verildi. Bu arada olaylarda çok sayıda polis yaralandı.

Yerel hükümet, ancak cuma gecesi ana caddelerdeki trafik kontrolünü sağlarken, televizyon aracılığıyla halkı sabotajlara karşı önlem almaya çağırdı.

Öte yandan Hindistan'da yüzlerce gösterici, Tibet'e doğru yeniden yürüyüşe geçti. Hint polisi, daha önce benzeri bir yürüyüş yapan 100'den fazla kişiyi gözaltına almıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious