Tibet'teki şiddet komşu eyaletlere yayılıyor

Tibet'teki şiddet komşu eyaletlere yayılıyor.14757
  • Giriş : 16.03.2008 / 15:14:00

Çin'deki Tibet Özerk Bölgesi'nde devam eden olaylı gösterilerde 80 kişinin öldüğü açıklandı. Pekin'in durumu kontrol altında tuttuğu ancak olayların komşu eyaletlere yayıldığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Güvenlik güçleri ile Tibetliler arasında Cuma günü Pekin yönetimine karşı başlayan ve Çin'in dün açıkladığı 10 sivilin öldüğü olaylar kontrol altına alınırken, Tibet'in Hindistan'daki sürgün hükümeti ölü sayısının 80 olduğunu bildirdi.

Olayların yaşandığı Tibet'in merkezi Lhasa'ya yabancı gazetecilerin ''güvenlik endişesinden'' dolayı gitmesi istenmezken, Çin'in Hong Kong Özel İdari Bölgesi merkezli Phoenix televizyonu bugün bölgeden görüntüler yayınladı.

Görüntülerde yollarda askeri araçların hareketliliği dikkat çekerken, caddelerde ateşe verilen mekanlar göze çarptı. 12 polisin de yaralandığı şehirde meydana gelen olaylardan sonra polisler ve askerlerin caddelerde kontrolü sağladığı gözlemlendi. Yetkililerin halktan evlerinden çıkmamalarını istediği ifade edildi. Bazı askeri yetkililerin açıklama yapmaktan kaçındığı görüntülerde fazla detay verilmedi.

Tibet'in sürgündeki ruhani lideri Dala Lama ise Çin'in ''kültürel katliam'' yaptığını açıklarken, Birleşmiş Milletler'den olayın araştırılmasını istedi.

-PROTESTOLAR ÇEVRE EYALETLERE SIÇRADI-

Bugün sabah ayininden sonra Tibet'in doğusundaki komşu eyalet Sichuan'daki Amdo Ngaba Kirti manastırında Tibet bayrakları açılarak bağımsızlık sloganları atıldığı duyuruldu.

Tibet İnsan Hakları ve Demokrasi Merkezi'nin açıklamasında, Çin güvenlik güçlerinin manastırı bastığı ve Budist rahipleri caddelere taşmamaları için göz yaşartıcı gaz kullandığı ileri sürüldü. Sichuan'da en az 7 protestocunun Çinli güvenlik görevlilerince öldürüldüğü beyanedildi.

Tibet'te Cuma günü meydana gelen son 20 yılın en büyük protesto olaylarında Çinlilere ait işyerleri taşlanmış, bazıları ateşe verilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious