Ticaret hacmi 20 milyar dolar olacak

  • Giriş : 15.12.2006 / 00:00:00

Türkiye ile Rusya arasındaki ticaret hacminin 2007'de 20 milyar dolar seviyesine çıkacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Kurtuluş, Taşkent Rus haber ajansı Itar-Tass'a verdiği mülakatta
2006 yılını siyasi ilişkiler açısından değerlendiren Taşkent, "Ekonomik ilişkiler siyasi ilişkilerin tetikleyicisi oldu." açıklamasında bulundu. İki ülke arasında üst seviyede temasların çok yoğun gerçekleştiğini kaydeden Taşkent gelecek yılın da aynı yoğunlukta geçeceğini belirtti.

2008 yılı için belirlenen 25 milyar dolar ticaret hacmi hedefine yaklaşıldığını ifade eden Büyükelçi, Türk iş adamlarının Rusya'da doğrudan yatırımlarının da 4 milyar dolara ulaştığını belirtti.

Rusya'da faaliyet gösteren Türk firmaları ile ilgili bilgi veren Taşkent, "Türk BEKO şirketi Vladimir şehrinde beyaz eşya fabrikası açtı. Şişecam şirketler grubu Ufa'da yeni bir cam fabrikası kurdu. Moskova'da ve Rusya'nı diğer şehirlerinde büyük alışveriş merkezleri inşa ediliyor. Türk müteahhitleri en iyi işi en uygun fiyata modern teknolojiler kullanarak en hızlı bir şekilde sağlama gibi dört unsuru en iyi biçimde birleştirerek Rusya piyasasında büyük başarılar kazanıyorlar." dedi.
Türkiye'nin dış yatırıma büyük önem verdiğine değinen Büyükelçi, "Türkiye'ye doğrudan gelen yatırımların bu yıl 15 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor. Dolayısıyla biz Rus işadamlarının da Türkiye'de turizm, telekomünikasyon, enerji ve diğer alanlarda daha çok yatırım yapmalarını bekliyoruz." çağrısında bulundu.


"DOĞAL GAZDA İŞBİRLİĞİ ÖNEMLİ"


Enerji ilişkileri ile ilgili soruyu cevaplayan Taşkent, "Bu aşamada en önemli işbirliğimiz doğal gazdadır. Türkiye Avrupa'da Rus doğal gazının en büyük alıcılarından birisidir. Mavi Akım'dan gelen doğalgazın İsrail'e satılması ve Türkiye'de doğalgaz depolama tesislerinin kurulması gibi projeler üzerinde çalışılmaktadır." dedi. Samsun-Ceyhan arasında petrol boru hattı inşa projesi üzerinde çalışıldığını kaydeden Büyükelçi, Mavi Akım gibi çok iyi bir işbirliği örneğine başka çalışmaların da eklenmesi temennisinde bulundu.
TERÖRLE MÜCADELE VE GÜVENLİK

Terörle mücadelede iki ülkenin yaklaşımlarının aynı olduğunu hatırlatan Taşkent, "Terör daima kınanmalıdır. Karadeniz bölgesinde terörizmin ve kitle imha silahlarının yayılmasının önlenmesi, insan kaçakçılığı ve uyuşturucu ile mücadele gibi konularda işbirliği içindeyiz." dedi. Büyükelçi bölgede mücadelenin Karadeniz Uyum Harekatı çerçevesinde gerçekleştirildiğini ve Rusya ile tamamlanan anlaşmalar sonunda önümüzdeki haftalarda yürürlüğe gireceğini hatırlattı.

Irak'ın bütünlüğü ile ilgili Türkiye'nin tutumu sorusunu Taşkent, Türkiye'nin Irak'ın bütünlüğünden ve milli birliğinden yana olduğunu belirterek cevapladı. Taşkent, "Irak'ın parçalanması halinde, yerinde oluşacak küçük devletlerin pek yaşama şansları olmayacaktır. Irak'ın bölünmesi bölgede yeni istikrarsızlık, güvensizlik ve yeni savaşlara yol açacak bir ortam doğurur. Biz olayların bu yönde gelişmesini istemiyoruz." dedi.


TÜRKİYE VE AB


Rusya ile ilişkilerin Türkiye'nin Avrupa ile yakınlaşmasından etkilenmeyeceğini vurgulayan Taşkent, "Türkiye'nin AB'ye üyeliğinin Avrupa'ya neler kazandıracağı bilincine varılmadığını görüyoruz. Oysa Türkiye Avrupa'ya büyük, canlı ve dinamik bir ekonomi kazandıracaktır. Bu üyelik Avrupa'ya siyasi ve stratejik alanda yeni boyutlar ve yeni ağırlık sağlayacaktır." ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious