'Ticarette zorluklarla karşılaşıyoruz'

  • Giriş : 18.02.2007 / 00:00:00

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türkiye'nin yasadışı ticaretin kesiştiği bir ülke olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

,"Bir taraftan yasa dışı ticareti en zor, yasal ticareti en kolay hale getirirken çok büyük zorluklarla karşılaşıyoruz" dedi.

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, MÜSİAD'ın Ankara Şubesi'nin 14. Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin bir haftada yaklaşık 2.5 milyar dolarlık ihracat yapabilir hale geldiğini belirterek, "Eskiden seneden yapılan rakamları, şimdi bir haftada yapabiliyoruz" dedi. Dış ticaret rakamlarının dünyada çok önemli noktalara taşındığını söyleyen Tüzmen, "Dünya Ticaret Örgütü rakamlarına göre, son 5 sene içerisinde, dünya otomotiv ihracatında, ihracat şampiyon Türkiye. Türkiye yüzde 44 ortalama otomotiv ihracat artışı sağlamış. Rapora göre Türkiye otomotiv sektöründe irhacat artış ortalaması bakımından ihracat şampiyonu" diye konuştu.

Türkiye'nin makina imalat sanayiinde de yüzde 35 ortalama ile ihracat artışında dünyada üst sıralarda yer aldığını aktaran Tüzmen, önümüzdeki 3 sene içerisinde otomotivde en az 25 milyar doları, makina imalat sanayiinde en az 10 milyar doların görüleceğini ifade etti.

İmalat, üretim, kalite ve satışta hiçbir sorun yaşanmadığını söyleyen Tüzmen; dış ticaretin en önemli tercihlerinin bile kolaylıkla yerine getirilebilir hale getirildiğini aktardı. Burdur ve Konya'nın ihracat rakamlarının 2002-2006 arasında yüzde 280 oranında arttığını aktaran Tüzmen, "İhracatı 4-5 kat artan illerimiz var" dedi.

Türkiye'de dünya trendine uygun bir ihracat yapısının oluşturulmaya başlandığını vurgulayan Tüzmen, ihracat strateji planının gelen dönemler doğrultusunda sürekli revize edildiğini söyledi. Gümrüklerdeki işlem hızını arttırdıklarını kaydeden Tüzmen, şöyle devam etti:

"İhracatın yüzde 92'si, ithalatın yüzde 85'ini son 24 saat içinde yapabilir hale getirdik. Gümrüklerde yüzde 100 otomasyon kurduk. Gümrük hattı içinde artık para kullanılmayacak... Türkiye, tarihin, coğrafyanın, kültürün, ulaşımın kesiştiği bir ülke olduğu kadar, yasadışı ticaretin de kesiştiği bir ülkeyiz. Bir taraftan yasa dışı ticareti en zor, yasal ticareti en kolay hale getirirken çok büyük zorluklarla karşılaşıyoruz. Son zamanlarda sizin de gördüğünüz gibi ardı ardına yakalamalar oluyor. Cumhuriyet tarihinin yakalama rekorlarını da kırıyoruz."

Tüzmen, aşırı değerlenen Türk lirasına da değinerek, "Dış ticaret açığını aşağı doğru çekmek, ihracatı arttırmak, ithalatı akılcı şekilde yapabilmek için Türk Lirası'nın normal değerine doğru seyrini görmemiz lazım. Aksi halde, bir takım düzenlemeler, düzeltmeler olmak zorunda kalıyor. Onlar da son derece sakıntılı. Bunu yedire yedire, herhangi bir şekilde sanayicimizin sıkıntı duymayacağı bir şekilde yapmamız lazım" dedi.

MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Bolat, genel kurulda yaptığı konuşmada mikro ekonomik düzeyde, rekabetçi bir yatırım ve üretim şartlarının oluşturulması gerektiğini söyledi. Bolat, seçimlerden sonra yeni bir başlangıç yapılarak yeni bir ekonomi programı hazırlanması gerektiğini kaydetti.

MÜSİAD Ankara Şube Başkanı Hüdaverdi Çakır da cari açığa dikkat çekerek, ''Bu korkunç bir açıktır. Türkiye'nin bir daha 5 Nisan gibi bir kriz yaşamaya tahammülü yoktur'' ifadesini kullandı.

Protokol konuşmaları öncesinde; MÜSİAD'ın sosyal sorumluluk, istihdam, vergi, marka kalite ve işbirliği alanlarında verdiği ödüller dağıtıldı. Bu çerçevede, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen'e, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler'e, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'a da plaket verildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious