'Ticari sırdır, bilgi veremem'

  • Giriş : 09.01.2007 / 00:00:00

Meclis'e sevk edilecek tasarı yasalaşırsa şirketler, bankalar ve aracı kurumlar 'Ticari sır, bilgi veremem' diyemeyecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

"Ticari sır, banka sırrı bilgi veremem" dönemini bitirecek adım atıldı ve hükümet 'Ticari Sır, Banka Sırrı ve Müşteri Sırrı Hakkında Kanun Tasarısı'nı TBMM'ye sevk etme kararı verdi. Buna göre, tüm kamu kuruluşları, özel şirketler, bankalar, sigorta şirketleri ve aracı kurum yetkilileri, TBMM, mahkeme ve savcılıklarla mali-idari denetim yapan görevlilere sır kapsamındaki bilgi-belgeleri vermek zorunda olacak.
Hükümetin 'yolsuzluk, kayıtdışı ekonomi, karaparayla mücadele ve şeffaflık için de gerekli' dediği tasarı dünkü Bakanlar Kurulu toplantısında ele alındı. Hükümet sözcüsü Çiçek, tasarının imzaya açıldığını, ardından 'Devlet Sırları'yla ilgili tasarının gündeme alınacağını söyledi.
Tüm ticari işletme ve şirketler, bankalar, sigorta şirketleri ve mali piyasalardaki aracı kurumlarla kamu kurum ve kuruluşlarının ellerinde bulunan banka sırrı, ticari sır ve müşteri sırlarıyla ilgili bilgi ve belgeler hakkında uygulanacak tasarı, 'Ticari sır', 'Bankacılık sırrı' ve 'Müşteri sırrı' ile ilgili tanımları da ilk kez net olarak yapıyor. Söz konusu tasarı, özetle şu düzenlemeleri içeriyor:
Bunlar açıklanabilecek: Yayımlandığı veya kamuya açıklandığı ya da kanunlarda yer alan açıklık ilkesi uyarınca resmi sicillerde veya bilançolarla faaliyet raporlarında yer aldığı, sır sahibinin açıklanması hususunda yazılı muvafakati bulunduğu ve kanuni yükümlülüğün yerine getirildiği hallerde bilgi ve belgelerin açıklanması, kullanılması, verilmesi ve aktarılması, bu kanuna aykırılık oluşturmayacak.

Sırrını vermeyene iki yıl hapis

Kanun kapsamındaki sırların sahipleri ve bu sırları ellerinde bulunduranlar TBMM'ye, mahkemelere ve başsavcılıklara sır kapsamındaki bilgi ve belgeleri en geç 30 gün içinde vermediklerinde 1 yıldan iki yıla kadar hapis ve 10 bin güne kadar adli para cezasına mahkûm edilecek.
Sır saklamayan da yandı: Öğrendikleri sırları yetkili mercilerden başkasına açıklayanlarla sırlarla ilgili bilgi ve belgelerin korunmasını sağlamak amacıyla gerekli tedbirleri almayan kamu ve diğer görevlilere de 1-3 yıl hapis ve 10 bin güne kadar adli para cezası verilecek.
Banka sırrı, ticari sır ve müşteri sırları, TBMM'nin gizli olarak yapılması gereken meclis araştırması-soruşturması oturumları, mahkemelerde, cumhuriyet başsavcılıklarınca yürütülen kovuşturma ve soruşturmalarda, devlet adına yapılan denetimlerde yazılı olarak istenebilecek.
Nedenini söyle: Sırların verilmesini talep eden kamu kurumları, talep nedenini bildirmek zorunda olacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious