Ticari taksi şoförlerine göre muhalefet partileri aynı çizgide

Ticari taksi şoförlerine göre muhalefet partileri aynı çizgide.16318
  • Giriş : 24.06.2007 / 11:30:00

Yeni Şafak muhabirleri, 'Taksiciden al haberi' mantığından yola çıkarak, sokak sokak dolaşıp, İstanbul ve Ankara'da 270 taksi şoförü ile görüşerek nabız tuttu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Her seçim öncesi yapılan anketler, gazeteden gazeteye büyük farklılıklar gösterir. Buna karşılık 'en orta sınıf' olarak kabul edilen taksiciler, toplumun nabzını en iyi tutan meslek grubu olarak kabul edilir. Taksicilere, hangi partiye oy verecekleri, bunun nedenleri, ülkenin gidişatını nasıl gördüklerini ya da araçlarına binen müşterilerinin seçim ve ülkenin gidişatıyla ilgili aralarında geçen konuşmaları sorduk. İstanbul ve Ankara'da 270 taksicinin Yeni Şafak'a verdiği beyanlarla, 'taksi camından' seçim sürecini görmeyi denedik.

AK PARTİ MAĞDUR

Taksiciler AK Parti'nin özellikle ekonomi ve sağlıkta yapılan reformlardan memnun. “AK Parti'ye oy vereceğim” diyenlerde, icraatın yanında cumhurbaşkanlığı seçim sürecindeki anti demokratik uygulamalara tepkilerin çok etkili olduğu gözleniyor.

MAZOTA DİKKAT

Bazı taksiciler, “Mazot 1 YTL olacak” “Herkese 500 YTL dağıtılacak” şeklindeki vaadleri ciddiye alıyor. Ancak bu eğilim güçlü değil. Taksici esnafı zaman zaman derin analızler de yapıyor. CHP ile MHP'yi birbirine çok yakın gören taksiciler, iki partinin koalisyon kuracak kadar oy alacağına inanmıyor.

CHP 4'ÜNCÜ SIRADA

Kamuoyu yoklamalarında 2. çıkan CHP, bazı semtlerde 4. lüğe kadar düşüyor. CHP'li olduğunu söyleyen taksiciler arasında “Cumhuriyet elden gidecek” diyenler kadar CHP'nin anti demokratik söylemlerinden rahatsız olanlar da var.

MHP'NİN KEMİK OYLARI VAR

MHP'nin taksiciler arasındaki oyu kemikleşmiş. Alışkanlık olarak MHP'ye verenlerin yanrısıra, 'ulusalcı' söylemlerden etkilenerek MHP'ye yönelenler de var.

CHP, MHP ve GP farketmiyor

Bülent Turga (44): Eskiden beri MHP'liyim. CHP ile koalisyon sorun olmaz. Çünkü şimdi CHP, MHP'den daha milliyetçi.

Fikret Uğur (48: Rejim ve çocuklarımın geleceklerinin tahlikede olduğunu düşündüğüm için CHP'ye vereceğim. Millet için, devlet için CHP ve MHP koalisyon yapmalı.

Veysel Yenigelen (33): Baykal'ı başbakan yapmak için şimdi MHP'yi körüklüyorlar.

Serdar Aracı (27): Babam Ecevitçiydi ama bu kez MHP'ye oy vereceğiz.

Ali Gezek (45): 25 yıllık taksiciyim. Baykal'ın yerine Sarıgül olsaydı oyumuzu CHP'ye verirdik belki. Biz ailece MHP'ye vereceğiz.

Şehmuz Demirkul (40): 10 yıllık taksiciyim. CHP ikili oynuyor. Sol gösterip sağ vuruyor.

İsmail Şen (41): Vaatlerine inanmak zor ama GP'ye oy vereceğim. Meclise girerse MHP ile birleşir.

Ahmet Demir (27): Geçen seçimde GP'ye oy vermiştim, şimdi MHP'ye vereceğim.

İbrahim Aylan (28): Ben Bahçeli'ye rağmen MHP'ye oy vereceğim. Cem Uzan da olabilir.

Muzaffer Güleç (25): Kimse Uzan'ın vaatlerine inanmıyor ama ya tutarsa...

Onur Ayaz (28): Baykal olmasa CHP iktidar olurdu belki.

MHP aynı hatayı yaparsa yanar

Hayati Aygün (48): 25 yıllık taksiciyim. Yine MHP'ye oy vereceğim, partimi değiştirmem. Eşimi de MHP'ye oy vermesi için zorluyorum. MHP barajı aştığında CHP ile koalisyon yapabilir söylentileri beni rahatsız ediyor. Geçen dönemlerde böyle bir hata yapıldı, tekrar yapılmasın.

Mehmet Akif Ersoy (36): Seçimlerde AK Parti yine birinci çıkar. MHP, CHP ile koalisyon düşünüyorsa kendini yakar.

Bahçeli bu kez Baykal'a çalışıyor

Gimat Taksi'de görüştüğümüz Fikret Atak, 2002'de AK Parti'ye oy verdiğini, bu seçimlerde de AK Parti'ye destek vereceğini ve AK Parti'nin birinci olacağını söyledi.

33 yaşındaki Veysel Yenigelen, CHP-MHP koalisyonu senaryosuna gönderme yaparak, “Deniz Baykal'ı başbakan yapmak için, şimdi MHP'yi körüklüyorlar” dedi.

Ülkemiz için hayırlısı olsun

Bülent Turga, Durali İkiz ve Ekrem Saban, bütün partileri, Türkiye'nin büyümesi için çalışmaya davet etti.

Ekonomi ve sağlık düzeldi

Yıldırım Yılmaz (40): Ekonomide düzelme var, yollarda düzelme var. Bir hükümet benim karnımı doyuruyorsa, benim için başarılıdır. Her işin başı sağlık... Hastanelerin nereden nereye geldiği ortada. Günde 50 tane yolcu taşıyorum, 30'u AK Parti diyor.

Cemil Dereci (24): Bağ Kur borçlarımızı kim öderse ona vereceğim oyumu. Büyük ihtimalle AK Parti'ye ama. Tayyip gelmeden önce Şahin'e biniyorduk, şimdi Toyota'ya.

Kemalettin Altuğ (51): Daha önceden CHP'ye vermiştim ama Baykal cumhurbaşkanlığı seçiminde yanlış tavır takındı. Beş senedir zam yüzü görmedik. Borcum da olsa rahat rahat uyuyabiliyorum. Çünkü sabah develüasyon mu olacak, borsa mı düşecek diye korkum yok.”

Cumhurbaşkanı Sezer'e tepki var

Taksiciler cumhurbaşkanlığı seçiminde yaşananlara çok tepkili olduklarını hiç saklamadılar. Taksici 44 yaşındaki Adnan Berk, sözlerini hiç sakınmadan, “Yine AK Parti. Cumhurbaşkanlığı seçiminde yaşananlardan sonra inadına AK Parti” ifadesini kullandı. 27 yıldır taksici 65 yaşındaki Dursun Çevik de, 51 yaşındaki Hakkı Özyılmaz, 26 yaşındaki Erkan Aydın ise Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e tepkili. Üç isim de, “Cumhurbaşkanının tutumunu şiddetle kınıyoruz” dediler.

Abdullah Gül'e haksızlık yapıldı

Fahrettin İş (54): 9 yıllık taksiciyim. Geçen seçimde DSP'ye oy verdim. Ama İbrahim Tatlıses yüzünden bu kez GP'ye oy verebilirim. Ama Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanı olmasını çok isterdim. Eğer cumhurbaşkanlığı seçimi olursa Gül'e oy veririm.

Muhammet Türkoğlu (50): Gül'e yapılan haksızlıktan dolayı AK Parti'ye ilgi artıyor. Ben de Saadet Partisi'ne oy vermiştim ama şimdi AK Parti'ye vereceğim.

Yasin Taş (37): Kararsızım. Geçen seçimlerde DYP'ye oy vermiştim. Ama şimdi Ağar ve Mumcu fena tökezledi. Belki AK Parti'ye oy veririm.

Kadir Serter (46): Müşterilerime anket yapıyorum, oylarını nereye verecekler diye. Benim anketime göre AK Parti birinci.”

Ekonomiyi bilen ve dürüst siyaset yapana oy vereceğiz

Ahmet Özcan (34): Alternatif bir parti yok, mecburen oyumuzu AK Parti'ye veriyoruz. Müşterilerimiz de genellikle AK Parti'ye vereceklerini söylüyorlar.

Rıdvan Yazan: Mazotu 1YTL yapacağı için oyumu GP'ye vereceğim. Uzan'ın verdiği sözler çok uçuk, yapamaz ama yine de ona vereceğim.

Mustafa Tanrıver (30): Oyumu AK Parti'ye vereceğim. Politikalarından memnunum. Dürüst siyaset yaptıklarını ve bu ülke için çalıştıklarını düşünüyorum.”

Hasan Sorgun (45): Dar gelirli insanlar olarak bu dönemde çok rahat ettik. İnşallah yeniden tek başına gelir.

Ahmet Solmaz (47) : 20 yıllık şoförüm, şu yollardaki rahatlığı bir ben bilirim.

Ali Aydemir (52): Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni ve laikliği savunduğu için MHP'ye vereceğim.

Levent Tumga (34): CHP'ye vereceğim ama partinin başında Deniz Baykal olmasa daha iyi olur.

Metin Fener (44): AK Parti yine iktidara gelir, güçlüler çünkü. Özellikle tabanları.

Mustafa Sezgin (52): Ülkede bir rejim tehlikesi de yok. Bu tam bir saçmalıktan ibarettir.

İsmail Dursun (52): Aşırı olmayan MHP'liler özellikle son dönemde yapılanlara tepki olarak AK Parti'ye oy vereceğini söylüyorlar.

Alaattin Şensoy (59): Daha önce vermedim, ama şimdi uğradığı haksızlıktan dolayı AK Parti'ye vereceğim.

Naci Uman (45): MHP yükseliyor ama AK Parti'ye de oy verebilirim. Çalışmaları iyi. Bu ülke için bir şeyler yaptılar, bunlar inkar edilemez. Köprüler, kavşaklar, yollar. AK Parti yine iktadara gelir.

Ahmet Aydın (43): Oyumu GP'ye vereceğim. Çünkü bugüne kadar dürüst siyasetçilere verdim, birşey olmadı. Şimdi üçkağıtçılara vereceğim.

Hamit Öztürk (29): Ya bağımsızlara vereceğim, ya da AK Parti'ye. AK Parti bana göre yine tek gelir.

İbrahim Aydın (26): Hiçbir siyasi partiye güvenim kalmadı ve oyumu da kullanmayacağım.

Şahdemir Çimen (48): Her zaman CHP, ama Deniz Baykal olmasa daha iyi.

Bülent Çiçek (41): Çalışmalar güzel, yollar rahat. Biz taksiciler iyi bilir, eskiden böyle değildi yollar...

Lütfü Doğan (45): CHP cumhuriyeti savunuyor ama Baykal'ın partiden gitmesi lazım.

Abdullah Özhan (32): AK Parti'nin belediyeleri çalışıyor. Bakın yollara, kaldırımlara anlarsınız.

Rejim tehlikesi koca bir yalan

Hasan Öztürk (40): Cumhurbaşkanlığı seçiminde Abdullah Gül'e çok büyük haksızlık yapıldı. Rejimim tehlikede olduğu koca bir yalan. Terörle mücadelede çok çalışıyorlar, ama karşımızda sadece 3-5 çapulcu değil, bir de onları destekleyen büyük güçler var. Ben Gaziantepliyim. Orada bağımsızlar milletvekili çıkaramaz. Gaziantep, bir sanayi şehri. Sanayiye kimin destek vereceğini bildikleri için orada da AK Parti birinci olacak.”

Muhtıraya karşı dik durdular

Hasan Öz (25): Ben milliyetçiyim. Geçen dönem MHP'ye verdim. Ama bu cumhurbaşkanlığı seçimleri zorla AK Parti'ye vermeme sebep oldu. Haksızlığa uğradılar ama dimdik ayakta durduar. Bu güne kadar yapılmış olan en büyük muhtıraya da karşı çıkıp tek başlarına mücadele ettiler. Bazıları gibi korkup imza atıp kaçmadılar.

İstikrar için tek parti iktidarı

Gıyasettin Zorlu (40): 17 yıllık taksiciyim. AK Parti'den daha iyisini görmedim. Türkiye ekonomisi iyiye gidiyor.

İbrahim Halil (47): 15 yıllık taksiciyim. Ülkede gereksiz yere gerginlik çıkarmaya çalışıyorlar. AK Parti'nin icraatı ortada.

Fatih Yavuz (28): 8 yıldır taksiciyim. AK Parti'nin tek başına olacağını bilsem AK Parti'ye vereceğim. Müşterilerin yüzde 70'i AK Parti diyor.

Ali Rıza Aslan (32): Benim işlerimde zayıflama oldu ancak ekonomide gelişme var. AK Parti kaldığı yerden devam edecek.

Turgay Yaman (40): Önceki seçimlerde CHP'ye oy verdim ama bu kez oy kullanmayacağım. Sanırım AK Parti birinci çıkar. Gönül tek partinin iktidar olmasını ister, istikrar olsun ister.

Galip Yüksel (35): Oyum, 5 senedir akaryakıta fazla zam yapmayan, elektiriğe hiç zam yapmayan, hastaneleri adam eden AK Parti'ye.

Adem Köse (44): Koalisyon hükümeti istemiyoruz. İstikrar için tek parti iktidara gelmeli. Kim olduğu farketmez.

El pençe duran başbakan olmadı

Yusuf Bilek (42): AK Parti Türkiye'ye prestij kazandırdı. Başımız dik bir siyaset yapıyoruz. Clinton'un karşısında el pençe divan duran bir başbakandan, Bush'un karşısanda bacak bacak üstüne atıp, omzuna elini koyan bir başbakan durumuna geldik. Ekonomide 1 senedir durgunluk var ama aşılabilir. Cumhurbaşkanlığı seçiminde muhalefet yanlış yaptı. Abdullah Gül en uygun isimdi. Cevabı sandıkta alacaklar.

Darbeden korkmak yakışmaz

Sedat Taylan (54): 15 yıllık taksiciyim. AK Parti'ye oy vereceğim. Darbeden de korkmuyorum. Zaten halka rağmen darbe yapılabileceğine de inanmıyorum.

YENİ ŞAFAK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious