Tigana rekora koşuyor

Tigana rekora koşuyor.7312
  • Giriş : 03.01.2007 / 00:00:00

Başkan Yıldırım Demirören döneminde, Beşiktaş'ın başında bulunan teknik direktörler içinde en uzun süre görevde kalan Tigana oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Beşiktaş'ta tartışmalara neden olan teknik direktör Jean Tigana, başkan Yıldırım Demirören döneminde takımın başında en uzun süre kalan çalıştırıcı oldu.

Yaptığı açıklamayla gönderilip gönderilmeyeceği gündeme gelen Tigana, Yıldırım Demirören döneminde çalışan Vicente Del Bosque ile Rıza Çalımbay arasında en uzun süre takımın başında kalarak rekor kırdı.

Siyah-beyazlı takımdaki görevine 1 Ekim 2005 tarihinde sözleşmeyi imzalayarak resmen başlayan Fransız çalıştırıcı, bugün itibariyle 430 gündür takımın başında bulunuyor.

RIZA ÇALIMBAY, 264 GÜN ÇALIŞTI

Başkan Demirören'in takımın başına getirdiği tek yerli teknik adam olan Rıza Çalımbay, siyah-beyazlı takımın başında 264 gün kalabildi. Görevi Vicente Del Bosque'den 27 Ocak 2005 tarihinde devralan Çalımbay, 17 Ekim 2005 tarihine kadar takımda görev yapabildi.

Beşiktaş, Rıza Çalımbay döneminde ligde toplam 26 maç yaparken, bunların 15'inden galibiyetle ayrıldı, 7'sinde berabere kaldı ve 4 maçta da mağlubiyet aldı. Siyah-beyazlılar, Avrupa kupalarında ise Çalımbay yönetiminde 4 maçta 3 galibiyet ve 1 yenilgi elde etti.

Böylece Çalımbay'ın 264 günlük Beşiktaş serüveninde "Kara kartallar", çıktıkları 30 resmi maçın 18'ini kazandı, 7'sinde berabere kaldı ve 5 kez de sahadan yenilgiyle ayrıldı.

DEL BOSQUE, EN KISA SÜRE ÇALIŞAN TEKNİK ADAM OLDU

Yıldırım Demirören'in ilk döneminde göreve gelen İspanyol Vicente Del Bosque ise bu dönemde en kısa süre çalışan teknik direktör oldu. İspanya'nın dünyaca ünlü takımı Real Madrid ile ligde ve Avrupa'da birçok başarıya imza atan Del Bosque, Beşiktaş'ın başında 233 gün kalabilmişti.

Siyah-beyazlı takım ile 8 Haziran 2004 tarihinde sözleşme imzalayan İspanyol çalıştırıcı, 27 Ocak 2005 yılında takımdan ayrılmak zorunda kalırken, Beşiktaş, bu dönemde lig, UEFA ve Fortis Türkiye Kupası maçları olmak üzere 27 karşılaşmada 12 galibiyet, 8 yenilgi ve 7 beraberlik aldı.

DEMİRÖREN'E KUPALARI TIGANA GETİRDİ

Yıldırım Demirören ve yönetimi, ligde istediği sonuçları alamayan siyah-beyazlı takım, Tigana'nın kazandığı kupalarla teselli buldu.

Beşiktaş, Tigana döneminde geçen sezon Fortis Türkiye Kupası'nda final maçında Fenerbahçe'yi yenerek Demirören yönetiminin kupa hasretine son verirken, son olarak ilk defa düzenlenen Süper Kupa'yı bu sefer bir diğer ezeli rakibi Galatasaray'ı mağlup ederek müzesine götürme başarısı gösterdi.

İKİNCİ YARIYI GÖRECEK TEK TEKNİK ADAM TIGANA OLDU

Beşiktaş'ta Yıldırım Demirören döneminde Rıza Çalımbay ve Vicente Del Bosque ligin ikinci yarısını göremeden takımdan ayrılırken, Jean Tigana, görevini ikinci yarıya taşıyarak bu istikrarsızlığa son verdi.

Rıza Çalımbay'dan görevi devralan Tigana yönetiminde Beşiktaş, toplam 61 maç yaparken, Demirören yönetiminin en çok maça çıkan teknik adam olma unvanını da ele geçirdi. Siyah-beyazlı ekip, Tigana yönetimindeki bu 61 maçta 29 galibiyet, 18 yenilgi ve 14 beraberlik aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious