Tigana'nın çalınan otomobili bulundu

  • Giriş : 09.11.2006 / 00:00:00

Celalettin Cerrah,Jean Tigana ile bazı ünlü kişilerin otomobillerinin de aralarında bulunduğu lüks otomobilleri çaldıkları iddia edilen 43 kişinin yakalanarak adliyeye sev edildiklerini söyledi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Celalettin Cerrah, İstanbul'da Asayişe yönelik 48 günlük çalışmalarını içeren basın açıklaması yaptı. Cerrah, 2 bin 94 adet 'Mala karşı', 4 bin 4 adet de 'Şahsa karşı işlenen suçun aydınlatıldığını söyledi. Cerrah, yapılan bu çalışmalarda 8 bin 871 kişi ile hakkında gıyabi tutuklama kararı bulunan 3 bin 312 kişi ve 5 bin 957 hükümlü olmak üzere toplam 18 bin 140 kişinin yakalanarak gözaltına alındığını ve işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildiklerini ifade etti. Açıklamada, mala karşı işlenen suçlarda, 180 gasp, 231 kapkaç ve yankesicilik, 104 oto hırsızlığı, 117 evden hırsızlık, 195 işyerinden hırsızlık, 117 otodan hırsızlık, 281 hırsızlık, 76 dolandırıcılık, 5 suç eşyası satın almak ve farklı 788 suç olayı olmak üzere 2 bin 94 olayın aydınlatıldığı belirtildi.

Şahsa karşı işlenen suçlarda ise 42 cinayet, 409 yaralama, 875 darp, 234 kamu görevlisine mukavemet, 209 tehdit, 24 fuhuş-fuhuşa teşvik ve fuhuşa aracılık yapmak, 171 kumar oynama ve oynatma, 6 rüşvet, 5 insan ticareti, 686 adet ateşli silahlar kanununa muhalefet etmek ve 1343 farlı suç olmak üzere toplam 4 bin 4 olayın aydınlatıldığı açıklandı. Mala ve şahsa karşı işlenen toplam 6 bin 98 suçun aydınlatıldığını belirten Cerrah, önleme aramalarında 582 tabanca, 213 kurusıkı tabanca, 33 av tüfeği, 368 delici/kesici alet, 4823 fişek, 32 kilo 14 gram uyuşturucu madde, 7 bin 801 adet uyuşturucu hap ve 257 bin 909 adet korsan CD/DVD'nin ele geçirildiğini söyledi.

Celalettin Cerrah, önleme aramaları sırasında mahkeme kararıyla aranan 4 bin 453 kişinin yakalanarak ilgili mahkemelere sevk edildiğini söyledi. Cerrah, adli ve önleme amaçlı çalışmalarda değişik çap ve markalarda toplam 675 adet tabancanın ele geçirildiğini söyledi.


-TİGANA'NIN OTOMOBİLİNİ ÇALANLAR YAKALANDI-


Ayrıca Celalettin Cerrah, yaklaşık 9 aylık bir takip ve çalışma sonrasında 5 Kasım 2006 tarihinde, 2 ayrı suç örgütüne yönelik 15 ayrı ilçede 35 ayrı adrese eş zamanlı olarak "ÖKSE" adı verilen operasyon düzenlendiğini söyledi. Açıklamkada, aralarında Beşiktaş Futbol takımının teknik direktörü Jean Tigana, şarkıcı Hakan Altun ve Yaşar İpek ile Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir'in otomobillerinin de yer aldığı 88 çalıntı otomobilin ele geçirildiği belirtildi. Suç örgütünün 88 oto hırsızlığı, 2 cinayet, 1 silahlı yaralama, 1 yaya gaspı ve 6 oto gaspı olmak üzere toplam 98 suç olayından sorumlu olduğunu ifade eden Cerrah, gözaltına alınan kişilerin ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda ele geçirilen malzemeleri açıkladı;

Açıklamanın ardından ele geçirilen malzemeleri basına gösteren Cerrah, şebeke üyeleri tarafından gerçeğe çok yakın kimlik yapıldığını, sahte ehliyetlerin bilgi bankasından kontrol edilmeden sahte olduklarının anlaşılamayacağını söyledi. Çalıntı otomobillerin büyük çoğunluğunun lüks otomobil olduğunu belirten Cerrah, Beşiktaş Teknik Direktörü Jean Tigana'nın otomobilini de göstererek, "Bu otomobil de ünlü bir Futbol takımının teknik direktörüne ait bir otomobil" dedi. Çalınarak sarıya boyanan ve ticari taksi süsü verilmiş bir otomobili gösteren Cerrah, "Bu araçtan piyasada iki tane vardı. Bir tane gerçeği ve bir de bizim ele geçirdiğimiz bu sahte olanı. Piyasada böyle araçlar olabilir. Vatandaşımızdan, özellikte taksici esnafın bu konuda duyarlı olmalarını istiyor ve şüphelendikleri araçları 155 telefon numarasından ihbar etmelerini bekliyoruz." diye konuştu.

Öte yandan operasyonda, 6 adet tabanca, 1 adet av tüfeği, 227 adet fişek, 11 şarjör, 20 extacy, 2 gram uyuşturucu madde, 11 gram esrar, askeri, avukat ve polis kimlik kartlarının da aralarında bulunduğu çok sayıda kimlik kartı ile ehliyeti ile sahte evrak tanzimi ve suçta kullanılan toplam 3 bin 906 kalem malzeme ele geçirildiği belirtildi. Yakalanan malzemeler arasında yer alan ve üzerinde Sedat Peker'e ait fotoğraf bulunan sahte avukatlık kimlik kartları ile Abdullah Şinasi isimli sahte kimlik uzmanı olduğu ileri sürülen kişiye ait toplam 20 adet sahte kimlik ve ehliyet, dikkat çekti.

Oto hırsızlık şebekesiyle birlikte ele geçirilen ve 68 suç olayından sorumlu tutulan hırsızlık şebekesi ile birlikte ise 35 adet laptop bilgisayar, 42 adet televizyon, 62 adet oto teybi, 39 adet elektronuk eşya ve 3 adet masaüstü bilgisayar ele geçirildiği ifade edildi.

Cerrah, ayrıca Narkotik Şube Müdürlüğüne bağlı ekiplerin de sokak sokak dolaşarak uyuşturucu tacirlerine aman vermediğini söyledi. Vatandaşların da narkotik suçlarına ve suçlularına karşı duyarlı olmalarını istedi.

Cerrah açıklamanın ardından sorulan bir soru üzerine bu ay sonunda Türkiye'ye gelecek olan Papa için, her konukta alındığı üzre güvenlik tedbirlerinin alınacağını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious