TİGEM arazileri özeleştirilecek

TİGEM arazileri özeleştirilecek.10610
  • Giriş : 18.08.2008 / 19:26:00
  • Güncelleme : 18.08.2008 / 18:50:20

Kirişçi, yaptığı açıklamada, halen Türkiye genelinde TİGEM bünyesinde çok sayıda işletme, büyük ve küçük baş havanların bulunduğu barınaklar ile haraların mevcut olduğunu kaydetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

TİGEM'in, bahçe ve seracılık gibi alanlarda faaliyet yürüten işletmelerinin özel sektöre kiralanması yoluyla değerlendirilmesinin gündemlerinde olduğunu ifade eden Kirişçi, bu konuda yeni yasama yılında çalışmalar yapacaklarını belirtti.

TİGEM'e bağlı işletmelerin özelleştirmesiyle ilgili ilk çalışmaların 3 yıl önce başladığını hatırlatan Kirişçi, şöyle devam etti:

''Bu kapsamda, TİGEM'in toplam arazilerinin yüzde 1,5-2'sine denk gelen bir bölüm özel sektöre kiralandı. Ancak, buraları kiralayan özel sektör şirketlerinin, bu alanları değerlendirmeleri ve taahhütlerini yerine getirmeleriyle ilgili bazı eksikliklerin olduğunu gördük.

Bu nedenle, TİGEM'lerin, özel bir yasayla özel sektöre açılması konusunu gündeme getirmeyi planlıyoruz. Bu kapsamda 1 Ekim'de TBMM'nin yeni yasama yılı çalışmalarına başlamasıyla birlikte, TİGEM arazilerinin özel sektöre kiralama yoluyla kullandırılması konusunda bir yasal düzenlemeyi gündeme getireceğiz.''

-ÖZEL SEKTÖRE KİRALANACAK ALAN-

Ne kadarlık bir arazinin özelleştirme kapsamına alınacağı konusunda henüz bir hesaplama bulunmadığını, bunun ileride yapılacak çalışmalarla netlik kazanacağını ifade eden Kirişçi, ''Ancak, örneğin Adana'da Ceyhan ilçesine bağlı Mercimek beldesinde Çukurova Tarım İşletmesi var. Burasının 41 bin dönüm arazisi mevcut ve bu arazi içinde bitkisel ve hayvansal üretim yapılıyor. Yeni yasal düzenlemeyle, bu gibi arazilerin kiralanması gündeme gelecek'' dedi.

Kirişçi, özellikle buğday ve arpa gibi, çiftçinin ihtiyacı olan tohumlukların üretilmesinde kamu kuruluşlarının sorumluluğunun ve görevinin devam etmesinden yana olduklarını belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*