TİGEM'e yolsuzluk operasyonu

  • Giriş : 30.06.2006 / 00:00:00

Jandarmadan TİGEM'e yolsuzluk operasyonu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nün (TİGEM) Ceylanpınar İşletmesi ihalesinde ''yolsuzluk yaparak 1 milyon 439 bin YTL tutarında haksız kazanç elde ettikleri'' iddiasıyla 4 şirket yöneticisi ve 2 muhasebeci gözaltına alındı.
Muhasebeciler A.G ve Ş.G, ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakılırken 4 şirket yöneticisi adliyeye sevk edildi.

Şanlıurfa İl Jandarma Komutanlığı'nın "Ceylan" operasyonu adı altında yürüttüğü çalışmada gözaltına alınan 6 kişinin ihalelerde yolsuzluk yaparak 1 milyon 439 bin YTL tutarında haksız kazanç elde ettikleri ileri sürüldü..

Şanlıurfa Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada jandarmanın, Ceylanpınar TİGEM'den hizmet satın alma ve sulama ile çobanlık hizmetleri gibi muhtelif tarım işçiliği ihalesini kazanan 4 ayrı firmanın, gerçek dışı bilgiler içeren sahte belgelerle yolsuzluk yaptığı yönünde ihbar aldığını aktarıldı.

Jandarmanın bu şirketlerle ilgili yaptığı incelemelerde Sosyal Sigortalar Kurumu'na (SSK) gerçekte olduğundan daha az işçi ve iş günü bilgileri içeren sahte belgeler ile beyanda bulunduklarının tespit edildiği bildirildi.

Az işçi ve az iş günü üzerinden pirim yatıran şirketlerin hem TİGEM hem de çalıştırılan işçiler üzerinden 1 milyon 439 bin YTL haksız kazanç elde ettiğini ileri süren jandarma, bunun üzerine Cumhuriyet Savcılığı'ndan alınan izinle şirket sahipleri C.A, A.Ş, A.S, ve B.A. ile şirket muhasebecileri A.G ve Ş.G. gözaltına aldı.

Jandarma operasyon çerçevesinde bazı belge, dokümanın yanı sıra 1 faturasız kuru sıkı tabanca, 8 bilgisayar, 31 klasör, 14 CD, 11 muhtelif defterlere de el koydu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious