TİKA'dan büyük hizmet

TİKA'dan büyük hizmet.29919
  • Giriş : 10.12.2006 / 00:00:00

Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı (TİKA), son Osmanlı paşası Fevzi Paşa'nın karargah olarak kullandığı Batı Şeria'nin El Halil kentinde bulunan Osmanlı karargahını Fevzi Paşa Türk Kültür Merkezi olarak hizmete açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Osmanlı Devleti tarafından 1917 yılına kadar 400 yıl boyunca kışla ve karargah olarak kullanılan Fevzi Paşa Karargahı, El Dahriye'de Beer Shaava Coilu'nun hemen yanında kuruluydu. El Dahariye Belediye Başkanı Sami İsviner ve TİKA'nin katkılarıyla yeniden restore edilen bina bölgede Türk kültür varlığının korunması açısından da önem arz ediyor. Bugün gerçekleştirilen törene TİKA Filistin Program Koordinatörü Hasan Ertürk, El Dahariye Belediye Başkanı İsvener ve çok sayıda davetli katıldı. Açılış töreninde bir konuşma yapan Ertürk, Osmanlı Devleti'nin 400 yıl boyunca bölgedeki tüm din ve inançlardaki insanlara huzur getirdiğini belirterek, yeni kurulan Fevzi Paşa Türk Kültür Merkezi'ni bölge halkına emanet ettiğini bildirdi.

Hizmete giren Fevzi Paşa Türk Kültür Merkezi 60 bin dolara mal oldu. İçinde eğitim, bilgisayar ve kadın merkezi gibi bölümler bulunan kültür merkezinin zamanla bölge halkına yardım ve eğitim programları sayesinde daha etkin bir şekilde halka ulaşmayı planladığı belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious