Tikriti ve Bander'in yarın idam edilecek!

  • Giriş : 03.01.2007 / 00:00:00

Saddam Hüseyin'le birlikte ölüm cezasına çarptırılan Avad Hamid El Bander ve Barzan İbrahim El Tikriti'nin yarın idam edileceği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Irak Başbakanı Nuri El Maliki'nin ofisinden bir yetkili, her ikisinin belgelerinin imzalandığını ve cezalarının yarın infaz edileceğini söyledi. Yetkili, Tikriti ve Bander'in muhtemelen sabah erken saatlerde şafak söktüğü sırada asılacağını kaydetti. Tikriti ve Bander'in, idam saatine kadar ise Amerikan gözetiminde kalacağı belirtildi.

Irak Ulusal Güvenlik Danışmanı Muvaffak El Rubai, Saddam'la birlikte Duceyl davasında idam cezasına çarptırılan ve Temyiz Mahkemesi'ne yaptıkları başvuruları reddedilen Devrim Mahkemeleri Baş Yargıcı Avad Hamid El Bander ve Saddam Hüseyin'in üvey kardeşi Barzan İbrahim El Tikriti'nin cezalarının ise daha sonra infaz edileceğini açıklamıştı. El Rubai, "özel bir gün olmasını istedikleri için" Saddam'ın cezasının diğerlerinden ayrı olarak infaz edileceğini söylemişti.

Barzan El Tikriti, duruşmalarda verdiği ifadede 1982 yılında Saddam Hüseyin'e yönelik suikast girişiminin ardından Duceyl'de halkın sorguya çekilmesi ya da gözaltına alınmasında kendisinin bir rolü olmadığını söylemişti. Duceyl'de 148 Şii'nin öldürülmesiyle ilgili olarak yargılanan Tikriti, Duceyl'i suikast girişiminin olduğu gün ve ertesi günü olmak üzere sadece iki kez ziyaret ettiğini savunmuştu.

Duceyl'de ölüm cezasına çarptırılan kişilerin yargılandıkları Irak Devrim Mahkemesi'nin 1980'li yıllarda başyargıcı olan Avad Hamid El Bander ise ifadesinde öldürülen kişilerin 1982 yılında Saddam Hüseyin'e karşı düzenlenen suikast girişimine karıştıklarını itiraf ettiklerini, adil bir şekilde yargılandıklarını ve dolayısıyla kendilerine ölüm cezası verilmesinin haklı olduğunu savunmuştu.

Duceyl davasının yargıcı, El Bander'e, suçlanan 148 kişinin davasının sadece iki hafta içinde sonuçlandığını hatırlatarak, nasıl bu kadar kısa süre içinde adil şekilde yargılandıklarını sorduğunda El Bander, ülkenin o dönemde İran'la savaş içinde olduğunu ve bu nedenle davanın kısa süre içinde tamamlandığını savunmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious