TİM Başkanı: Bu teşvik paketi tarihe geçecek

TİM Başkanı: Bu teşvik paketi tarihe geçecek.9903
  • Giriş : 04.06.2009 / 16:39:00

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, yeni teşvik ve istihdam paketine ilişkin yaptığı yazılı açıklamada teşvik paketinin tarihe geçecek nitelikte olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, yeni teşvik ve istihdam paketine ilişkin, yasanın, Türkiye'nin yalnızca krizden çıkmasına yardımcı olmayacağını, aynı zamanda orta ve uzun vadede rekabet gücünün artışına çok büyük katkıda bulunacağını kaydetti.

Büyükekşi, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan yeni teşvik sistemini, özellikle kriz ortamından çıkış için son derece olumlu bulduklarını bildirdi.

Yasanın, ilk 3 boyutlu, esnek ve tüm iş dünyasının talep ve görüşleri doğrultusunda oluşmuş bir teşvik yasası olarak tarihe geçeceğini, bütün sivil toplum örgütlerinin ve iş dünyasının ortak görüşlerinin bir yansıması niteliğinde olduğunu belirten Büyükekşi, devlet ve özel sektör arasında yaşanan bu işbirliğinin, ilerisi için büyük umut verdiğini kaydetti.

Yeni teşvik sisteminin getirdiği en büyük yeniliğin bölge ve sektör tanımlarının yapılması olduğunu belirten Büyükekşi, yeni sistemle beraber belli bölgelerde sektörel yoğunlaşmaların artacağını kaydetti. Büyükekşi, kümelenme ile ilgili stratejiyi olumlu bulduklarını bildirdi.

Yasanın, Türkiye'nin gücünü artıracağını ifade eden Büyükekşi, şunları kaydetti:

''Türkiye'nin ileri teknoloji gerektiren sektörlerde yoğun yatırım yapması gerektiğini defalarca belirttik. Yeni sistemle beraber asgari yatırım miktarları tanımlanmış ve daha özel teşvikler belirlenmiştir. Küresel krizle beraber en çok hissettiğimiz sorun olan işsizliğe yönelik olarak kapsamlı teşvik önerilerinin getirilmesi olumludur. Türkiye İhracat Meclisi olarak, krizin başından beri Kredi Garanti Fonu'nun yeniden düzenlenmesi gerektiğini belirttik. Bu fonun beklentilerimiz dahilinde hayata geçirilmesi, finansman zorlukları çeken sanayicimiz ve ihracatçılarımız için son derece olumlu bir gelişmedir. Bu yasa yalnızca Türkiye'nin krizden çıkmasına yardımcı olmayacak, aynı zamanda orta ve uzun vadede rekabet gücümüzün artışına çok büyük katkıda bulunacaktır.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*