TİM Başkanı'ndan ihracatçıya hutbe talebi

TİM Başkanı'ndan ihracatçıya hutbe talebi.9983
  • Giriş : 25.01.2009 / 14:22:00

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Bakan Said Yazıcıoğlu'ndan üretimde kalite, ihracat ve ihracatçılarla ilgili vatandaşların bilinçlendirilmesi amacıyla camilerde hutbe okutulmasını talep etti

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Büyükekşi, TİM Yönetim Kurulu üyeleriyle birlikte Devlet Bakanı Mustafa Said Yazıcıoğlu'nu ziyaretinde, kaliteli mal üretimi için öncelikle üretimde çalışan kişilerin işlerini iyi yapması gerektiğini belirterek, ''Ahlaklı, dürüst insan işinin hakkını verir. İnsanların işlerini iyi yapması, kaliteli üretim konusunda camilerde, okullarda insanlar bilinçlendirilebilir'' dedi.

İhracatın en önemli unsurunun ''kalite'' olduğunu vurgulayan Büyükekşi, İslam dininde özellikle kalitenin ve işin hakkını vermenin öneminin anlatıldığını kaydetti.

İhracatçıların ''Kutsal bir iş yaptığını'' ve ülkeye döviz getirdiğini anlatan Büyükekşi, Diyanet İşleri Başkanlığı kanalıyla camilerde bu konularla ilgili hutbe okutulabileceğini söyledi. TİM Başkanı Büyükekşi, ''Bu konuda bilinç oluşturulması, özellikle ihracatçının kamuoyu önünde belli bir saygınlık kazanması ve insanların bu konuda bilgilendirilmesi amacıyla çalışma yapılabilir'' diye konuştu.

Bakan Yazıcıoğlu da bir dönem camilerde Diyanet İşleri Başkanlığının belirlediği konular üzerine hutbeler okunduğunu, ancak ''bize dini anlatın başka şey konuşmayın'' şeklinde tepkiler aldıklarını anlattı.

Din görevlilerinin belli bir birikime, gözlem yeteneğine, sosyolojik ve psikolojik verilere sahip olması gerektiğini kaydeden Yazıcıoğlu, şöyle konuştu:

''Bir zamanlar modaydı... Kızılay haftası, Yeşilay haftası, Verem haftası gibi her hafta o konuyla ilgili hutbeler okunurdu. Benim dönemimde o zamanın Maliye Bakanı Ekrem Pakdemirli 'vergi ile ilgili bir hutbe okutalım' dedi. O dönem vatandaşlardan, 'onları başkaları yapsın siz bize dinimizi anlatın' şeklinde tepkiler alıyoruz...

Biz de yavaş yavaş bu işi bıraktık, hafta hutbelerini bitirdik. Bakana da söyledik (bu uygulamayı bıraktık) diye. Bunun bir faydası yok, faydası olsa her hafta okutalım ama olmaz. Biraz burukluk oldu ancak konu öyle kapanmıştı.''

-''HUTBE TALEBİNİ DİYANET İLE KONUŞACAĞIM''-

İslam dininin hayatın her alanıyla ilgili olduğunu, bunun içinde ihracatın, ithalatın da bulunduğunu belirten Yazıcıoğlu, hutbe talebini Diyanet İşleri Başkanlığı yetkilileriyle konuşacağını söyledi. Yazıcıoğlu, ''Zaman zaman değişik konular arasında bu tür konular da işlenebilir. Bunlar hayatın bir parçası ve ülkenin önemli konusu'' dedi.

TİM Başkanı Büyükekşi, AA muhabirine konuyla ilgili yaptığı açıklamada ise kaliteli Türk mallarının kaliteli çalışanlar tarafından üretilebileceğini belirterek, ''Din hayatın her safhasını kapsıyor. İşin ahlaki yönü çok önemli. Camilerde ihracat yapmanın önemi anlatılabilir. Ülkemizin refah seviyesinin artması için mutlaka ihracatın artması lazım. Bu bilincin herkese aşılanmasını istiyoruz'' şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*