TİM'den Merkez Bankası'na 'Kur' uyarısı

TİM'den Merkez Bankası'na 'Kur' uyarısı.14877
  • Giriş : 03.07.2009 / 17:40:00

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, 'Merkez Bankamızın tüm değerli gayretlerine rağmen ihracatımız ve ülkemiz için önümüzdeki dönemin en büyük tehlikesi hala kurların düşmesidir' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


TİM Genel Kurulu'nda konuşan Büyükekşi, TİM ve ihracatçı birliklerini yasal bir statüyle kavuşturan 5190 sayılı yasanın bugün resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdiğini belirterek, artık yasal bir kurum olduklarını söyledi.

İhracata ve ihracat ile kalkınmaya inanmış bir Türkiye'de ihracatçıların kanununun olmaması gibi bir durumun olamayacağını dile getiren Büyükekşi, şunları kaydetti:

''Yasanın çıkışı bize nasip oldu. Yasanın eksikleri ve sorunları olabilir. Mükemmel yasa yoktur. Kendini geliştiren yasa vardır. Bu çerçevede bu yasa da önümüzdeki dönemde günün ihtiyaç ve şartlarına göre gerekirse kendini yenileyecektir. TİM Yasası bize neler getiriyor? En başta yasal statümüzü belirliyor. İhracatçı firmalar, birlikler, TİM ve müsteşarlık ilişkilerini düzenliyor. İhracatçılarımızın belirttiği birçok belirsizliği ortadan kaldırıyor. Daha kuvvetli bir temsil ve katılım öngörüyor. Şirketlerin maddi yükümlülüklerini azaltıyor. Daha önce azami binde 5 olan nispi aidat sınırı binde 1'e ve asgari nispi aidat oranı on binde 5'ten on binde 2'ye düşürülüyor. Azami sınırda yüzde 80, asgari sınırda yüzde 60'lık indirimler öngörülüyor.''

Yasanın çıkma sürecinde çeşitli menfi değerlendirmelerin de olduğunu belirten Büyükekşi, kendilerinin tavırlarının net olduğunu, ihracatın gelişmesi ve ihracatçıların sorunlarının çözülmesi için çalıştıklarını ve polemiklerle işlerinin olmadığını söyledi.

''SICAK PARA İÇİN HALA ÖNEMLİ BİR LİMANIZ''

Şimdiye kadar yaptıkları çalışmaları, yasal zemini daha da güçlendirilmiş bir yapıda geliştireceklerini ifade eden Büyükekşi, kriz sürecinin hayli uzun süreceğini, tam bu noktada da gelecek fırsatları değerlendirmeyi bilmenin ve Türkiye'yi bekleyen tehditleri savuşturacak esnekliği göstermenin gerekli olduğunu vurguladı.

Büyükekşi, şunları kaydetti:

''Türkiye faizi daha da düşürmeli. Faizimiz hala faiz oranlarını sıfıra yaklaştırmış olanlara göre yüksek. Hala kendine yüksek kar arayanlar için cazip. Sıcak para için hala önemli bir limanız. Merkez Bankamızın tüm değerli gayretlerine rağmen ihracatımız ve ülkemiz için önümüzdeki dönemin en büyük tehlikesi hala kurların düşmesidir. Bu Türkiye'yi çok zora sokar. Yüksek sesle bu noktaya dikkati çekiyor ve 'dikkat' diyoruz. IMF ile anlaşmanın da bu meseleleri dikkate alan bir biçimde mütalaa edilmesinde fayda görüyoruz. IMF ile kendi istediğimiz koşullarda anlaşabiliriz. Nedir ön koşul? Ön koşul Türkiye'nin bütçe meselesini, sıcak paraya kendini beğendirmek için değil rekabet gücünü artırabilmek için kullanabilme serbestisidir. Mesele IMF değil istikrar içinde büyüme meselesidir. İstikrar içinde büyümenin yolu da doğru kurla artırılan ihracattır.''

Mehmet Büyükekşi, teşvik paketini hararetle desteklediklerini belirterek, sıranın yapısal reformlarda ve AB uyum yasalarının daha hızlı bir biçimde çıkartılmasında olduğunu söyledi.

Yapısal reformlarının anasının kamu personel rejimi ve vergi reformu olduğunu dile getiren Büyükekşi, rekabet gücünün artışının kamunun sağlıklı bir biçimde küçülmesinden geçtiğini, Türkiye'yi yüksek faizle borçlanmaktan kurtaracak şeyin bu olduğunu ifade etti.

Büyükekşi, ''Bunu başarabilirsek ne IMF'ye ne de sıcak paraya muhtaç olacağız. Türkiye için tek yol kamunun sağlıklı ve verimli bir biçimde küçültülmesidir'' dedi.

''İHRACATI KISA VADELİ OLARAK DÜŞÜNMÜYORUZ''

TİM'in kriz döneminde yaptığı çalışmalara değinen Büyükekşi, pazarın çeşitlendirilmesinin Türkiye için temel ihracat stratejisi olduğunu ve iş dünyası ile hükümetin bu konuda ortak çalıştığını kaydetti.

İhracatı kısa vadeli olarak düşünmediklerinin altını çizen Büyükekşi, şöyle devam etti:

''Amacımız uzun bir strateji çerçevesinde 2023 yılında 500 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşmaktır. Bu amaçla dünyaca ünlü Dr. Robert Kaplan ve Dr. David Norton'un Palladium isimli şirketiyle çalışarak Türkiye'nin 2023 ihracat stratejisini oluşturmaktayız. Şu anda strateji haritamızın taslağını ve her bir stratejik hedefin ölçümleme kriterlerini belirliyoruz. Üçüncü bir çalıştayı, 59 birlik başkanımla beraber bu ay içinde yapacağız. 2001 yılında 1 milyar doları aşkın ihracat yapan şirketimiz yoktu. 2008 yılında 14 şirketimiz 1 milyar dolardan fazla ihracat yaptı.

Bundan sonra bizim için çok önemli eşik 10 milyar dolar olacak. Bakın 2001 yılında 10 milyar dolar ihracat yapan sektörümüz yoktu, 2008'de 4 sektör 10 milyar doları aştı. 2001 yılında 10 milyar doları aşkın ihracat yaptığımız ülke yoktu, 2008'de 1 tane oldu. 2001'de sadece 1 ilimiz 10 milyar doları aşkın ihracat yapıyordu. 2008'de 2 oldu. 2008'de maalesef 10 milyar doları aşkın ihracat yapan şirketimiz yok. Ama inanıyorum ki 2023'te 10 milyar dolar eşiğini aşmış en az 5 şirketimiz olacak. Bundan evvel bu yıl kar yılı değil ar yılı olacak demiştim.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*