Time Dergisi: Gül'ün ziyareti tarihi fırsat

Time Dergisi: Gül'ün ziyareti tarihi fırsat.19064
  • Giriş : 06.09.2008 / 10:52:00
  • Güncelleme : 06.09.2008 / 10:59:18

Time, Gül'ün ziyaretinin iki ülkede birçok kişi tarafından buzların erimesi için bir fırsat görüldüğünü yazdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD'de yayımlanan Time dergisi, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün  Ermenistan'ı ziyaretine vesile olan Türkiye-Ermenistan maçının iki ülkede çok sayıda kişi tarafından buzların erimesine yardımcı olacak bir fırsat şeklinde görüldüğünü yazdı.

"Futbol, Türkiye-Ermenistan Çatlağını İyileştirebilir mi?" başlığı altında Andrew Purvis imzasıyla yayımlanan makalede, "Uluslararası Futbol Federasyonları Birliğinin (FIFA) Dünya Kupası eleme grubu kura çekimlerinde tarihi husumet ya da jeopolitik kavgaya kulak asmadığı" belirtilerek, "Türkiye ve Ermenistan'daki çok sayıda insan, milli takımlarının Erivan'daki karşılaşmasını, iki ülke arasında buzların erimesine yardımcı olacak bir fırsat olarak görüyor" ifadesi kullanıldı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın da maçı izleyenler arasında olacağı kaydedilen makalede, iki ülkenin ortak sınırının, Dağlık-Karabağ sorununda karşıt tarafları destekledikleri için 1993 yılında kapatıldığı ve iki ülkenin diplomatik ilişkilerinin bulunmadığı hatırlatıldı.

AB dönem başkanı Fransa'nın da Cumhurbaşkanı Gül'ün Ermenistan gezisini "tarihi ve oldukça sembolik" olarak niteleyerek, memnuniyetle karşıladığı belirtilen makalede, Sarkisyan'ın bu hafta ülkesinin diplomatlarına hitaben, "Geçmişi unutmadan, geleceğe bakmalıyız. Eğer diyalog olursa, tüm sorunları, hatta en zor sorunları bile tartışabiliriz. Karşılıklı olarak faydalı bir gündem şekillendirmeliyiz ve ön şartsız olarak temaslara başlamalıyız" dediğini aktarıldı.

Makalede, siyasi gözlemcilerin ziyareti "tarihi" bulmakla birlikte, sadece bir "ilk adım" olarak nitelediği de belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*