Time Dergisi mutluluğun sırlarını araştırdı

  • Giriş : 19.06.2007 / 07:21:00

Haftalık haber dergisi Time, birçok uzmana danışarak mutlu olmanın yollarını araştırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Derginin internet sayfasında yer alan haberde daha mutlu olmak için ve mutlu kalmak için okuyuculara 20 öneride bulunuluyor.

Bunlar arasında gülümsemek, hareket etmek, mutlu bir evlilik yapmak veya yeni şeyler denemek gibi seçenekler var. Ancak bunların yanı sıra mutlu olmada dinin de olumlu etkisi olduğu belirtiliyor. Araştırmaya göre bir dine inanan insanlar, inanmayanlara göre daha mutlu oluyor. Aynı şekilde şükretmek veya şükürlerini saymak veya geleneklere sahip çıkmak gibi tavsiyeler bulunuyor. İşte derginin hazırladığı 20 mutluluk tavsiyesinden bazıları:

Şükredin ve şükürlerinizi sayın

Hayatınızda şükretmenize sebep olan şeyleri sayın; ama her gün değil. UC Riverside'da deneysel psikoloji uzmanı olan Sonja Lyubomirsky, haftada bir defa hayatlarında memnun oldukları/şükrettikleri beş şeyi yazanların, bunu 3 haftada bir yapanlara göre daha mutlu olduklarını bulmuş. Bunun tamamen zamanlama aralığı ile ilgili olduğunu söyleyen Lyubomirsky, "Bazı şeyleri çok sık yaptığınızda tazeliğini ve anlamını yitiriyor. En uygun zamanlamayı bulmanız gerek." diyor.

Ruhunuzu besleyin

Bugüne kadar yapılan birçok araştırma, bir dine inananların -herhangi bir din veya inanç olabilir- inanmayanlara göre daha mutlu olduklarını ortaya koydu. Michigan Hope College'da bir sosyal psikolog olan David Myers, inancın insanlara bir sosyal destek, bir amaç ve kendi dışındakilere odaklanmak için bir sebep sağladığını söylüyor. Bütün bunlar da kişilerin bulundukları toplum içinde tutunmalarını sağlıyor. Ona göre dinin sağladığı bu faydalar, camilere, kiliselere veya tapınaklara gitmek için yeterli bir sebep. Bunun yanı sıra ibadet sırasında derin nefes almak vücudu yavaşlatıyor ve stresi, gerginliği, fiziksel tansiyonu azaltıyor. Daha iyi enerjinin ve duyguların ortaya çıkmasına olanak tanıyor.

Hareket edin

Vücudunuzu hareket ettirmek vücudunuzun endorfin salgılamasını sağlar. Her ne şekilde olursa olsun fiziksel hareketlilik, kişiye enerji katıyor ve gergin veya depresyonda olsa bile kişiyi mutlu bir havaya sokuyor. Fiziksel sağlığı koruması da cabası.

İyilik yapın, gülümseyin, evlenin, mutlu olun

Birileri için iyilik yapın


Birisine kapıyı açın, kaybolan birine yolu tarif edin. Günde 5 iyilik yapan, haftada 5 iyilik yapan kişilere göre daha mutlu oluyor. Kişi, bir iyilik yaptığında kendisi farkında olmasa bile mutlu olur.

İş ve ev arasında denge kurun

Michigan Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre evi ve işi arasındaki sınırları iyi belirleyenler ailelerine daha bağlı oluyorlar.

Gülümseyin

Gülümseyin. Bu kimseye zarar vermez ve sizi de daha mutlu yapabilir.

İyimser olun


Psikolog Mary Ann Troiani'ya göre, iyimserlik, öğrenilen bir davranıştır ve onu elde etmenin birçok yolu vardır.

Evlenin

Zengin bir evlilik yapmanın hiçbir faydası olmadığı için, mutlu bir evlilik yapmaya çalışın. Araştırmalara göre üzgün çiftler, eğer birbirleri ile evlenirlerse, evli oldukları için fiziksel ve duygusal yakınlıktan evli olmayanlara oranla daha fazla yararlanıyorlar.

Mutluluğu hayal edin

İnsanoğlu, geleceği hayal ederken ve geçmişi hatırlarken, zihnen kurgu yapabilen ve o anları yaşayabilen tek varlıktır.

Kucaklaşın ve sarılın

Göğsünüzün üzerinde sevdiğiniz bir kişinin başının bulunmasının mutluluk verdiği bir sır değildir. Endorfinler, beynimizde bulunan ve acıyı azaltan vericilere denir ve acının olmadığı zamanda da mutluluğu artırabilirler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious