Time Dergisi 'Yılın Adamı'nı seçti

Time Dergisi 'Yılın Adamı'nı seçti.12067
  • Giriş : 19.12.2007 / 18:53:00

Amerikan Time dergisi, 2007'de ''Yılın Adamı'' olarak Rusya Devlet Başkanı Putin'i seçti. Putin'in bu ödüle layık görülmesinde ise birçok unsur etkili oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

55 yaşındaki Putin'in seçiminde, ''ABD ve Batı ülkelerine karşı eski SSCB saygınlığını yeniden kazandırmaya çalışması'' önemli unsurlar arasında gösterildi.

Rusya'da yakın zamanda yapılan parlamento seçiminde partisi Birleşik Rusya ile yüzde 64 oy kazanan Putin'in yaşamından noktalar şöyle:

- O zaman adı Leningrad olan Sankt Petersburg'da ekim 1952'de dünyaya geldi.

- Rusya'da bugün kısa adı FSB olan Sovyet istihbarat örgütü KGB için Doğu Almanya'da çalıştı.

- Ağustos 1999'da dönemin Rusya Devlet Başkanı müteveffa Boris Yeltsin tarafından başbakan olarak seçildi ve 1999'un son günü 31 Aralık 1999'da Devlet Başkanı Vekili olarak Yetsin tarafından atandı.

- Yetsin'in Putin'i halka tanıtım girişimiyle mart 2000'de Rusya Devlet Başkanı oldu.

- Putin, ''medyada da'' Moskova'nın tam sıkı kontrolünü sağladı. Batı devletleri içinde ''demokratik anlayışı itibarıyla'' sıkça eleştirilir oldu.

- Putin, Rusya'nın eski SSCB'ye bağlı sıkı askeri düzeninin diriltilmesi için çalıştı ve Batı ülkeleri hükümetlerine açıkça ''küstah sümüklü burunlarınızı iç işlerimize sokmayınız'' mesajını verdi.

- 2000 yılına girildiğinde Çeçen savaşçılarına karşı savaş başlattı. - Petrol-doğal gaz gelirleriyle ekonomisi iyice güçlenen Rusya'da hala yoksul kalan kesimlerin karşı görüşlerinin telafi edilmesi için program uyguladı.

- Putin, Yeltsin zamanının öngörülemez zikzaklarını telafi etti ve istikrarı baş unsur yaptı, ''SSCB'nin çöküşü yüzyılın en büyük felaketidir'' dedi.

- Putin iki önemli karşıtı olan gazeteci Anna Politkovskaya ile eski casus Aleksandr Litvinenko'nun 2006'daki ölümleri, 1990'lı yılların istikrarsızlığından sonra uygulamaya konulan Putin hükümetinin icraatlarında soru işareti yaratan hususlar oldu.

- Putin üçüncü dönem devlet başkanı olmayacağını, ancak Moskova

-Kremlin Sarayında (belki başbakan olarak) serdümen kalacağını beyan etti ve mart 2008 için Devlet Başkanı olarak genç ılımlı Başbakan Başyardımcısı Dimitri Anatolyeviç Medvedev'i (42) seçti.

Medvedev'in Kremlin jargonundaki takma adı ''Vezir''. Medvedev, Rus dev doğal gaz şirketi Gazprom'un sırasıyla başkanı ve başkan yardımcısı olarak çalıştı.

- Putin, Rus halkının ''ABD karşısında eski iki kutuplu dünyada Sovyet kudretini arayan on milyonların hasretini giderecek lider olarak görülüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious