Times: Türklerin mahkeme felaketi

Times: Türklerin mahkeme felaketi.15573
  • Giriş : 30.06.2008 / 09:28:00

İngiltere'de yayınlanan Times gazetesi, bugünkü başyazısında AK Parti aleyhindeki kapatma davasını değerlendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

'Türklerin mahkeme felaketi' başlıklı yazıda, "Türkiye'nin yargıçlarından, ülkenin iktidar partisini ve onun önde gelen politikacılarını yasaklamaları istendi. Yargıçlar eğer demokrasiyi korumak istiyorlarsa, bunu reddedecekler" denildi.

Davanın sadece Türkiye'de değil, Müslüman dünyanın birçoğu için de feci sonuçlara neden olacağı uyarısını yapan Times, "Dava, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üyelik ümitlerini de sonsuza kadar bitirebilir" yorumunu yaptı.

AK Parti yönetimini, "Türkiye'nin en popüler ve başarılı hükümetlerinden biri" olarak değerlendiren gazete, davanın kapatmayla sonuçlanması halinde diğer Müslüman ülkelerdeki İslami kökenli partilerin, 'laikler bizi asla kabul etmeyecek' endişesiyle demokratik süreçlerle bağlarını koparabileceğini savundu. Times, açılan dava için ise, "Bu kadar siyasi ve haksız dava az bulunur" ifadelerini kullandı. Gazete, dava sürecinde generallerin de etkili olduğunu iddia ederek, partinin kapatılması halinde AB'yle müzakerelerin kesileceğini, ordunun da bundan memnuniyet duyacağını iddia etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious