Tiner taşıyan TIR devrilerek alev alev yandı; ilçede büyük panik yaşandı

Tiner taşıyan TIR devrilerek alev alev yandı; ilçede büyük panik yaşandı.4015
  • Giriş : 19.01.2008 / 09:18:00

Trabzon'un Sürmene ilçesinde römorkör takılı TIR, devrilerek yanmaya başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İçerisinde tiner de bulunan TIR'ın alev almasıyla çevre binalarda büyük panik yaşandı. Kazada araç içerisinde bulunan iki kişi ile bir itfaiye çalışanı yaralandı.

Alınan bilgiye göre, Gebze'den tiner ve inşaatta kullanılan merdiven yükleyerek Azerbaycan'a gitmek için yola çıkan Ramazan Dalkılıç yönetimindeki 34 UC 9948 plakalı römorkör takılı TIR, Trabzon'un Sürmene İlçesi'nde devrildi. Aşırı hızdan kaynaklandığı belirtilen kaza, Trabzon-Rize sahil yolunda meydana geldi. İlçe merkezinin sahil kesiminde devrilen TIR, bir süre sonra yanmaya başladı. Tinerin de tutuşmasıyla alevlerin boyu yükselmeye başlarken, TIR'da zaman zaman patlamalar meydana geldi. Yanan TIR'ın yaklaşık 30 metre yakınında bulunan evlerde ikamet eden vatandaşlar ne olduğunu anlayamadan kendilerini sokağa attı. Patlamaların etkisiyle çevredeki bazı evlerin camlarının çatladığı TIR yangınında, polis ekipleri çevrede geniş güvenlik önlemleri aldı. Başta Sürmene ilçesi olmak üzere çevre ilçeler ve Trabzon merkezden gelen itfaiye ekipleri yanan aracı söndürmede oldukça zorlandı. Yaklaşık 1,5 saatlik çalışmayla yanan TIR söndürülürken, çevrede yaşayan vatandaşlar da rahat bir nefes aldı.

ARAÇ İÇERİSİNDEKİ İKİ KİŞİ CAMI KIRARAK DIŞARI ÇIKTI

TIR şoförü Ramazan Dalkılıç, devrilen aracın içerisinde sıkıştı. Kaza sırasında uyumakta olan kardeşi Serkan Kılıç, şoför abisini önce sıkıştığı direksiyondan kurtardı, ardında da camı kırarak araç içerisinden çıkardı. İki kardeş, kaza sonrası Sürmene Devlet Hastanesi Acil Servisi'nde tedavi altına alınırken, yangının söndürülmesi sırasında Osman Zeki Çolakoğlu isimli itfaiye çalışanı da hafif bir şekilde yaralandı.

Aracı kullanan Ramazan Dalkılıç, römorkörde meydana gelen dengesizlik nedeniyle önce sağa sonra sol bankere vurduğunu ifade ederek, "Ardından aracı sağ tarafa yatırdım. Ne olduğunu anlayamadık." dedi. Kaza sırasında uyuyan kardeşi Serkan Dalkılıç ise, "Kaza sonrası abim direksiyonda sıkışmıştı. Önce onu oradan kurtardım. Sonra da camı kırarak dışarı çıktık. Araçtan çıkmamızdan kısa bir süre sonra yangın başladı. Büyük tehlike atlattık." ifadelerini kullandı.

VATANDAŞLAR APAR-TOPAR EVLERİNİ TERK ETTİ

Olaya şahit olan ve aracın yandığı yerin tam karşısında ikamet ettiğini söyleyen Ömer Parlak isimli vatandaş, televizyon izlerken bir sesin geldiğini ve cama koştuğunu dile getirerek, "Aniden aracın yanmaya başladığını gördük. Alevlerin evlere doğru gelmesi üzerine, hemen bina dışına çıktık. Çevrede oturanlar üzerlerine battaniye alarak apar-topar sokağa çıktık. Bende bel fıtığı bulunmasına rağmen, korkudan merdivenleri üçer üçer atlayarak binayı terk ettik." diye konuştu. Parlak, kazanın sahil yolu yerine şehir merkezinin kenarından geçen yolda meydana gelmesi durumunda çok daha büyük olayların yaşanmış olabileceğini de kaydetti.

İlçe Kaymakamı Eyüp Sabri Kartal ise, aşırı hızdan kaynaklandığını tahmin ettikleri kazayı Sürmene olarak ucuz atlattıklarını ve herkesin yangın sonrası rahat bir nefes aldığını kaydetti.

Kaza ve yangın sebebiyle sahil yolu uzun süre trafiğe kapatılırken, ulaşım ilçe merkezinden geçen yoldan sağlandı. Kazayla ilgili soruşturma sürüyor.

(CİHAN)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious