Tıp bayramı kutlamaları

  • Giriş : 13.03.2007 / 00:00:00

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Necdet Ünüvar, gelişmemiş bölgelere hekim göndermekte sıkıntı çektiklerini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ünüvar, ''Empati yapınca oralara hekim ve sağlık personeli göndermemiz gerekiyor'' dedi.
Türkiye Sağlık Çalışanları Eğitim ve Dayanışma Vakfınca (TÜSAV), Tıp Bayramı kutlamaları çerçevesinde, ''Sağlıkta İnsan Gücü Planlaması'' konulu panel düzenlendi.
Panelde konuşan Ünüvar, ülkede, hekim ve sağlık çalışanı sayısının yetersiz olduğunu ve bölgeler arası dağılımda farklılıklar bulunduğunu söyledi.
Türkiye'nin sosyal bir devlet olmasından kaynaklanan bazı zorunluluklar bulunduğunu ifade eden Ünüvar, sağlıkta eleman sıkıntısının giderilmesine yönelik bazı düzenlemeler yaptıklarını anlattı.
''Sağlıkta Dönüşüm Programını'' ortaya koyduklarını, ''aile hekimliği uygulamasını'' getirdiklerini anımsatan Ünüvar, hekimlere zorunlu hizmet uygulamasını ilk başta kaldırmış olmalarına rağmen, gelişmemiş bölgelere hekim gitmemesinden dolayı tekrar getirdiklerini kaydetti.Ünüvar, ''Hekim olarak bakınca mecburi hizmet kötü bir şey ama öbür taraftan ülkemizin bir gerçeği var. Gelişmemiş bölgelere hekim göndermekte sıkıntı çekiyoruz. Empati yapınca oralara hekim ve sağlık personeli göndermemiz gerekiyor. Bu nedenle bizim olaya empati ile yaklaşarak, bakmamız gerekiyor'' diye konuştu.
Ünüvar, sağlıkta insan gücü planlamasına yönelik sözleşmeli personel çalıştırıldığını, performansa dayalı bir istihdam modeli uygulandığını söyledi.

''YABANCI doktor''

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Cevdet Erdöl ise sağlıkta çeşitli düzenlemeler içeren 15 maddelik ''torba yasanın'' 5 maddesinin Cumhurbaşkanı tarafından bir kez daha görüşülmek üzere geri gönderildiğini anımsatarak, veto edilmeyen 10 maddenin bir an önce çıkarılması için bu 5 maddenin tasarıdan çıkarılması kararını aldıklarını söyledi.
Bunun Sağlık Bakanlığının bilgisi dahilinde yapıldığını ifade eden Erdöl, ''Ama tasarıyı geri almak diye bir şey yok, biraz ötelemiş olabiliriz. Biz ısrarcıyız, Hükümet de ısrarcı'' dedi.
Erdöl, tasarıdan 5 maddenin çıkarılmasının teknik bir uygulama olduğunu, veto edilmeyen maddelerin bir an önce çıkması için bu yola başvurulduğunu anlattı.
Yabancı hekimlerin Türkiye'de çalışmasına olanak tanıyan tasarıyla ilgili görüşlerini de açıklayan Erdöl, bu tasarının, yabancı hekimlerin sadece özel sektörde çalışmasını öngördüğüne dikkati çekti.
Türkiye'deki hekim sayısının yetersiz olduğuna işaret eden Erdöl, doktorların yüzde 50'sinin 3 büyük ilde toplandığını, geri kalan yüzde 50'sinin ise 78 ilde bulunduğunu söyledi.
AK Parti Hükümetinin göreve gelmesinin ardından doktorlara zorunlu hizmetin kaldırıldığını hatırlatan Erdöl, ''Ama hata yaptık ve geri döndük'' diye konuştu.
Türkiye'de bazı kesimlerin hekim sayısının yeterli olduğu görüşünü savunduğunu dile getiren Erdöl, İstanbul'a bile zorunlu hizmet çerçevesinde atama yapıldığını kaydetti. Erdöl, ''Madem hekim var, neredeler'' dedi.
Yabancı hekimlere, ''ithal hekim'' denilerek, ''mal'' gibi görüldüğünü ifade eden Erdöl, Türkiye'de tıp fakültelerinde okuyan yabancıların bile ülkede çalışamadığına dikkati çekti.
Yabancı doktorların Türkiye'de çalışmasıyla ilgili YÖK'ün denkliğinin esas alınacağını belirten Erdöl, ''Bunu zaten bozmayacağız. Bunlar kamuda da çalışamayacak'' dedi.
Yabancı bir girişimcinin sağlık kuruluşu açması halinde kamudan hekim almaması için yabancı hekim tasarısının getirildiğini anlatan Erdöl, YÖK'ün burada çalışacak hekimler için bile ''Türkçe bilme şartı'' arayacağına işaret etti.
Erdöl, Gazi Yaşargil ve Münci Kalayoğlu gibi başarılı Türk hekimlerinin yurt dışında çalışabildiğini belirterek, ''Aranılan şartları sağlayınca kalifiye elemanlar gelsin bizde de çalışsınlar'' dedi.
CHP Denizli Milletvekili Mehmet Neşşar da Hükümet'in sağlık politikalarını eleştirerek, performans uygulaması sisteminin kamuda uygulanmasına imkan olmadığını söyledi. Neşşar, Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın geldiği günden beri Türk Tabipleri Birliği ile çatıştığını savunarak, ''Bütün projenizi doktorların kötülüğü üzerine kurarsanız, o doktora rağmen iş yapamazsınız'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious