Tıp dünyasında yeni tartışma!

Tıp dünyasında yeni tartışma!.17413
  • Giriş : 15.08.2008 / 09:44:00

Beyin hasarlı doğan bebeklerin kalbinin alınarak bir başka bebeğe nakledilmesi tartışmalara yol açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bir uzman, "Bu tıbbi yöntem, etik sınırları zorluyor" derken bir başka uzman, "Bu düpedüz cinayet" diye konuştu.

Dünyaca tanınmış bilimsel tıp dergisi "New England Journal of Medicine"da dün yayımlanan bir makalede, Amerikalı doktorların kullandığı yeni bir organ nakli tekniği anlatıldı. ABD'nin Denver kentinde görevli tıp uzmanlarının kaleme aldığı makalede açıklanan devlet fonu destekli yöntem şöyle:

"Ağır beyin hasarı"yla dünyaya gelmiş olan bir yenidoğan, yaşam destek ünitesinden çıkarılıyor. Bebeğin kalbi durunca, hemen ameliyat başlıyor. Ölen bebekten 2 dakika içinde alınan kalp, yaşama şansı yüksek hasta bir bebeğe naklediliyor. Böylece acilen nakil bekleyen bu bebeğin hayatı kurtuluyor.

Yeni yöntemin etik tartışma yaratan noktası, "beyin ölümü" gerçekleşmeden bir bebeğin kalbinin alınması. Bu yöntemin yasal, ahlaki ve etik sınırları aştığını öne süren uzmanlar var. Dartmouth Üniversitesi'nden Prof. James L. Bernat, dergide yayımlanan eleştirisinde, "Bu cesur deney, sınırları zorluyor ve birçok soru doğuruyor" dedi. Bazı uzmanlar daha da ileri giderek, yöntemi "düpedüz cinayet" diye niteledi. Bu yöntemle 3 bebeğe kalp nakli yapıldığı belirtildi.

Nakil kalple yaşıyor

Canlı bebekten alınan kalple hayata tutunan üç bebekten biri olan Zachary Apmann, 21 aylık oldu. Engelli bir bebeğin kalbiyle yaşayan Zachary'nin yaşıtlarından farkı yok. Anne ve babasıyla fotoğraf çektirirken afacanlık yapmaktan kendini alıkoyamıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*