Tıp fakülteleri kontenjanları arttırılıyor

Tıp fakülteleri kontenjanları arttırılıyor.11110
  • Giriş : 23.07.2008 / 16:30:00

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, tıp fakültelerinin kontenjanlarının gelecek yıllarda kademeli olarak artırılacağını belirterek, "2023 yılı vizyonumuz, 103 bin civarındaki doktor sayısını 200 bine çıkarmaktır" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bakan Akdağ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, özellikle doktor sayısının yetersiz olması nedeniyle bugün hem halkın hem de doktor ve hemşirelerin sıkıntı çektiğini kaydederek, "Dikkat ederseniz doktorların ve diğer sağlık çalışanlarının iş bulamama diye bir problemi yoktur. Eğitimliler iş sıkıntısı yaşarken sağlıkta böyle bir şey yoktur. Önümüzdeki onlu yıllar için çok sayıda doktora, hemşireye ve diğer sağlık çalışanlarına ihtiyaç vardır. 2023 yılı vizyonumuz 103 bin civarındaki doktor sayısını 200 bine çıkarmaktır" diye konuştu.

Tıp fakültelerindeki öğrenci sayısının artırılması konusunda YÖK ile bir süre önce çalışma başlattıklarını kaydeden Bakan Akdağ, şunları kaydetti:

"Çalışmalarımız sonucunda 4 bin 500 olan tıp fakültelerinin kontenjanı bu yıl 6 bine çıkartıldı. Önümüzdeki yıllarda da bu sayı peyderpey artırılacak. Şu anda tıp fakültelerinde 6 bin öğrenci yetiştirilirken, bu sayının 14 binlere çıkması lazım ki 2023 yılında ihtiyacımız olan doktor sayısına ulaşabilelim. Bugün 6 bine ulaşan rakamın yukarıya ulaşması için gayret edeceğiz. Yeni kurulan fakülteler ile eski ve köklü fakültelerin imkanlarının artırılmasıyla bu sayıyı yukarıya doğru çıkartacağız."

Akdağ, yurt dışına öğrenci göndermek için çalışma başlattıklarını da belirterek, bunun için YÖK ve Milli Eğitim Bakanlığıyla çalışmaları yürüttüklerini ifade etti.

Şartların uygun olması halinde yurt dışına öğrenci göndermeye başlayacaklarını kaydeden Akdağ, böylece gelecek 5 yılda, hedeflenen tıp fakültesi öğrenci sayısına ulaşacaklarını belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*