Tıp fakültesine veteriner hoca

Tıp fakültesine veteriner hoca .15021
  • Giriş : 14.11.2007 / 08:28:00

Afyon Kocatepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi Bölümü'ne bir veterinerin öğretim üyesi olarak atanması krize yol açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Veteriner öğretim üyesi Doç. Dr. Türkmenoğlu, "İnsan, hayvan fark etmez. İki ya da dört ayak ne fark eder" dedi

Afyon Kocatepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi Bölümü'nde bir veterinerin öğretim üyesi olarak görevlendirilmesi akademik krize yol açtı.
Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Altuntaş, doktorasını "Akkaraman Koyunu ve Ankara Keçisinin Karın Boşluğu Arterleri Üzerine Karşılaştırmalı Makroanatomik Araştırmalar" üzerine yapan ve hayatında insan anatomisiyle ilgili hiçbir akademik çalışması olmayan veteriner Doç. Dr. İsmail Türkmenoğlu'nu, tıp fakültesi anatomi bölümüne öğretim üyesi olarak görevlendirdi.


Anatomi ve Klinik Anatomi Derneği, atamayı tepkiyle karşıladı.


'Yasal ve etik değil'


Dernek Başkanı Prof. Dr. H. Hamdi Çelik, eylülde Rektör Altuntaş'a, söz konusu atamanın yasal ve etik olmadığını belirten bir dilekçeyle başvurdu. Rektör bu dilekçeyi değerlendirmeyince 1 Ekim'de Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı'na başvurdu. Çelik, başvurusunda, "İnsan yaşamından sorumlu doktorlarımızın yetiştirildiği tıp fakültelerinin temel dersi olan insan anatomisi derslerinin, tıp fakültesi anatomi anabilim dalı öğretim üyeleri tarafından onaylanmış bir doktora, tıpta uzmanlık ve/veya doçentlik belgesi olmayan bir öğretim üyesi tarafından verilmesini doğru bulmuyoruz" dedi.
Tartışmaların büyümesi üzerine iki ay sonra Rektör Altuntaş, görevlendirme kararını iptal etmek zorunda kaldı. Türkmenoğlu, Veteriner Fakültesi'ne döndü. Sorularımızı yanıtlayan Türkmenoğlu, "İnsan-hayvan fazla fark etmez. İnsan iki ayağı, hayvan dört ayağı üzerine durur. Terminolojisi aynıdır. İnsan anatomisi ve hemşirelik konularında da derslere girdim. Bu tenkitlerde biraz art niyet var. YÖK bunun kararını verecektir" dedi.


İnsan hayvandan evrildi


Görevlendirmenin üniversitenin takdiri olduğunu söyleyen Altuntaş, "Türkmenoğlu anatomi bölümünde laboratuvar kuracaktı. Karaciğeri, bağırsağı anlatsın demedik ki. Sonuç olarak kas kastır. Görevlendirmeyi doğru buluyorum" diyerek atamayı savundu.

MİLLİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious