Tıp hocamız Almanya'dan 6 kat fazla

  • Giriş : 25.02.2007 / 00:00:00

Bakan Akdağ, doktor açığı konusunda YÖK’ün ’Öğretim üyesi lazım’ sözlerine, “Almanya’da tıp fakültesi öğretim üyesi başına 22 öğrenci düşüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye’de ise 3.5 öğrenci. 6 misli fazlayız. Ülkeye varlık içinde yokluk yaşatmaya kimsenin hakkı yok” diye cevap verdi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) ve üniversiteleri hekim açığının kapatılması konusunda göreve davet ederek, “Bu anayasal sorumluluk yerine getirilmedikçe, YÖK ve üniversiteler tarih önünde suçludur” dedi. Bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Afyonkarahisar’a gelen Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Afyonkarahisar Vali Vekili Nevzat Sinan’ı makamında ziyaret etti. Burada basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bakan Akdağ, ısrarla 2 senedir doktor sayısının yetersiz olduğunu söylediklerini, bunu bir şekilde yorumlayıp başka taraflara çekmek isteyenlerin ise aslında ülkeye, çocuklara, yaşlılığa ve doktorlara büyük haksızlık yaptıklarını kaydetti.

6 KAT FAZLA AKADEMİSYEN

Doktorların üzerinde de büyük iş yükünün bulunduğunu belirten Akdağ, “Peki doktorları kim yetiştirecek? Doktoru üniversiteler yetiştirecek. YÖK, üzerine düşen anayasal sorumluluğu yerine getirecek. Bu anayasal sorumluluk yerine getirilmedikçe, YÖK ve üniversiteler tarih önünde suçludur. ’Kaliteli doktor yetiştirmek lazım, bunun için öğretim üyesi lazım’ diyorlar. Çok doğru. Almanya’da her bir tıp fakültesi öğretim üyesi başına 22 tane öğrenci düşüyor. Türkiye’de ise 3.5 öğrenci düşüyor. Nasıl bir şey bu? Bizdeki öğrenci sayımızla kıyasladığımızda 6 misli öğretim üyesi var. Siz neden bahsediyorsunuz? Bu ülkenin varlıkları içinde bu ülkeye ve millete yokluk yaşatmaya kimsenin hakkı yok. Türk Tabipler Birliği de büyük bir yanlış içindedir. Bunu kendilerine anlatmamıza, rakamları ve grafikleri önlerine koymamıza rağmen 2006’nın sonunda yayınladıkları raporda, ’Türkiye’de tıp fakültesi öğrenci sayısı acilen azaltılmalı’ diye ifadeler var. Çok büyük bir talihsizlik” diye konuştu.

GÖREVLERİNİ YAPSINLAR

Hekim açığını kapatmanın kolay olmadığını vurgulayan Akdağ, “Bugün harekete geçsek 10-11 sene sonra ancak kapatırız. Bir hekim kolay yetişmiyor. 6-7 sene tıp fakültesinde okuyacak, hele uzman olmak için onun üzerine 5 sene daha eğitim görecek. Bugün eksik olan uzmanları tamamlayalım desek 20 seneye ihti-yacımız var. Eksik olan pratisyenler için 7 seneye ihtiyacımız var. Bugünden tezi yok, anayasal sorumluluğu olan kurumlar görevlerini yerine getirmeli” dedi.

Aramızda bir gerginlik yok

Bakan Akdağ, “Biz ülkenin yönetiminde olan insanlarız. Vatandaşımız bize sorumluluk verdi. Bunu yerine getiri-yoruz ve getirmeye gayret ediyoruz. Elbette anayasal anlamda bu sorumluluğu yerine getirmemiz için, anayasal anlamda sorumluğu olan başkalarını da göreve çağıracağız. Keşke Türkiye Cumhuriyeti’nin Sağlık Bakanı olarak tıp fakültesi açıp orada öğrenci yetiştirme imkanım olsa.

Ama böyle bir imkanım yok. Bu konu YÖK ve üniversitelere bırakılmıştır. Bu anayasal sorumluluğu kim yerine getirecekse, elbette yerine getirmesi lazım. Biz de tarih önünde bunu hem kamuoyunda ifade edeceğiz, hem de sorumluları göreve çağıracağız. Bu iş inatlaşmayla olmaz ki. Biz ülkenin geleceğinden bahsediyoruz. Yoksa YÖK ve üniversitelerle bir gerginliğimiz yok” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious