TIR kotası ihracat hedefini tehdit ediyor

TIR kotası ihracat hedefini tehdit ediyor.7596
  • Giriş : 04.05.2006 / 00:00:00

Avrupa Birliği üyesi ülkelerin Türk TIR'larına kota koyması, geçen yıl 3 milyar dolarlık ihracat kaybına yol açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) Başkanı Çetin Nuhoğlu, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin Türk TIR'larına uyguladığı kotalar nedeniyle Türkiye'nin geçen yıl 3 milyar dolar ihracat kaybına uğradığını söyledi.
AB üyesi ülkeler, her yıl üçüncü ülkeler için bir TIR giriş sayısı belirliyor. Ancak bu kotalar ihracat artış oranlarına göre yükselmiyor. Geçen yıl Türkiye'nin kotası yüzde 32 artarken yabancı TIR'ların Türkiye'ye gelerek mal alıp götürme oranı yüzde 233 yükseldi.

Avusturya'da 20 milyon euro'luk hülle
Çetin Nuhoğlu, "Örneğin İtalya'da ihtiyaç duyduğumuz kota 38 - 40 bin arasında. Avusturya ve İtalya'da büyük sıkıntılar yaşıyoruz. Avusturya'da TIR geçiş kotamız dolduğu için TIR'ları trene yüklüyoruz ve ekstra 400 euro ödüyoruz. Geçen yıl yaklaşık 50 bin geçişi böyle gerçekleştirdik" dedi.
AB ile Türkiye arasında bu konuda ciddi bir görüş ayrılığı yaşandığını da dile getiren Nuhoğlu, "AB bu konuyu Gümrük Birliği Anlaşması'na göre 'hizmetlerin serbest dolaşımı' kapsamında değerlendiriyor ve bu sayede kota uyguluyor. Türkiye ise 'malların serbest dolaşımı' kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini belirterek herhangi bir kota uygulanmaması görüşünde" diye konuştu.
Sektörel Dernekler Federasyonu (SEDEFED) ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Geçen yıl uygulanan kotalar yeterli olmadığı için 2006 yılının payından kullanmak zorunda kalan nakliyecilerin, bu yıl için belirlenen 80 milyar dolarlık ihracat hedefine mevcut kotalarla ulaşması imkânsız. 80 milyar dolarlık ihracat bir yana, 2005 yılı kadar toplam ihracat gerçekleştirilmesi dahi zor gözüküyor" dedi.


'AB uygulaması çifte standart'
Güney Kıbrıs'a ait 'Able F' gemisinin, şubatta Mersin Limanı'na yanaşmak istemesiyle çıkan krizi hatırlatan Nuhoğlu, "Türkiye, AB'ye, 'Bu, hizmetlerin serbest dolaşımını kapsıyor. Böyle bir anlaşmamız yok' dedi. Ancak AB, geminin Rum Kesimi mallarını taşıdığını söyleyerek, malların serbest dolaşımı kapsamında değerlendirilmesini istedi. Yani bize söylediğinin tersi tavır takındı" dedi.


'Mallar serbest, TIR'lar değil'
UND İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Mine Kaya, AB mevzuatına göre, üçüncü ülkelere kota uygulandığını belirterek, "Türkiye Gümrük Birliği'ne taraf. Mallarımıza serbest dolaşım hakkı verildiyse, bu malları taşıyan TIR'lara da verilmek zorunda" dedi. Kotaların ülkeler arasında ikili anlaşmalarla belirlendiğini kaydeden Kaya, "Kota artışımız, ihtiyacımız oranında olmamasına rağmen yabancı TIR'ların özellikle Türkiye'ye boş girmesine imkân tanınıyor" diye konuştu.
Kaya, kota dolunca bir sonraki yılın kotasından ödünç alındığını söyledi.

Her ülkenin kotası var
Ülke Türkiye için TIR Kotası *
Almanya 141.500
Avusturya 17.500
Belçika 5.500
Çek Cum. 6.300
Fransa 25.500
Hollanda 16.500
İngiltere 7.300
İtalya 32.000
İsveç 3.150
Macaristan 39.900
Polonya 11.000
Slovakya 15.000
Slovenya 15.500
Yunanistan 40.000* Bu rakamlara 2006 için Türkiye'ye ayrılan üçüncü ülke, transit ve TIR emisyon oranına göre kotalar da dahildir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious