Tıraş bıçağında delikanlı rekabet

  • Giriş : 07.03.2007 / 00:00:00

Tıraş öncesi ve sonrası ürünlerde pazarın lideri olan Arko, yeni ürünleriyle traş bıçağı sektörüne girince, zaten yoğun olan rekabet iyice kızıştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Arko, 'Adam gibi bakım' sloganıyla tüketiciye merhaba derken, Gillette yeni reklam filminde Rıdvan Dilmen ve dünyaca ünlü Futbol yıldızı David Becham'ı oynatarak güçlü bir hamle yaptı. Gillette, diğer bir taraftan da Türkiye'de satın aldığı Permatik markasını da ihmal etmedi. Gillette'in global imajına karşın, Permatik'te geleneksellik ön plana çıkarıldı. 30'uncu yılını kutlayan marka, 70'li yıllarda çekilmiş reklam filmi görüntülerini yayınlayıp, 'Babalar, oğullar ve torunlar için' diyerek, markanın gelenekselliğini vurgulamaya başladı. Buna karşın Derby, Ali Desidero'lu reklam filminde, 'Yapmışlar Coni'ye hani Ali'ye Veli'ye?' diyerek, yerelliğini ön plana çıkarıyor, Türk bayrağı açarak, milliyetçi duyguları harekete geçirmeye çalışıyor.

PAZAR 180 MİLYON DOLAR

AC Nielsen'in verilerine göre Türkiye'de tıraş bıçakları pazarı cirosu 2006 yılında 141 milyon YTL'ye ulaştı. 2005 yılına oranla satışlarda ciro bazında yüzde 6, adette ise yüzde 6,8'lik bir artış oldu. Ancak AC Nielsen'in araştırması sadece organize perakende cirolarını içerdiği için pazarın asıl büyüklüğünün daha fazla olduğu tahmin ediliyor. Pazara yeni giriş yapan Arko'nun pazarlama müdürü Burç Üstün, 280 milyon dolar civarındaki erkek bakım ürünleri pazarının, 180 milyon dolarını traş bıçakları sektörünün oluşturduğunu belirtiyor. Pazarın 2 önemli oyuncusu Gillette ve Derby. Gillette, kendi markasının yanı sıra Türkiye'de satın aldığı Permatik ve Permasharp markalarını da kullanmaya devam ediyor. Ayrıca, BIC, Astor, Wilkonson, Personna, Zaza, Supermax gibi daha küçük paya sahip markalar da mevcut. Bu ürünler içerisinde geçtiğimiz aylarda Ülker'le yaptığı distribütörlük anlaşmasıyla daha geniş kitlelere ulaşmayı hedefleyen BIC dikkat çekiyor.

ARKO İKİNCİLİĞE OYNUYOR

Evyap bünyesindeki Arko, erkek bakım pazarında traş öncesi ve sonrası ürünleriyle lider konumda. Marka, bu alandaki iddiasını traş bıçağında da sürdürüyor. Arko'nun marka bilinirliğinin yeni girdikleri traş bıçağı pazarında büyük avantaj sağlayacağını söyleyen Burç Üstün, Gillette ve Derby'nin paylarından alacakları satışla pazarda ikincilik koltuğuna oturmayı planladıklarını vurguluyor. Rakiplerinin, Arko'nun pazara girmesiyle hareketlendiğine dikkat çeken Üstün, 'Onlar da reklam faaliyetlerini artırdı. Önümüzdeki günlerde üç büyük markanın kıyasıya rekabet ettiği çok hareketli bir pazar göreceğiz' diyor.

Derby TÜRKİYE'DE ÜRETİYOR

Derby'nin yerel reklam kahramanı Ali Desidero, son dönemde yine tartışılan reklamlara imza attı. Ali Desidero'nun, reklam filminin sonunda Türk bayrağı açması özellikle tepki topladı. Derby, Türkiye'de üretim yapan tek traş bıçağı markası. Firmanın sahibi Bekir Hulusi Cansu, reklamlarında olduğu gibi tüm beyanlarında da bu konunun altını çiziyor. Türkiye'de cari açığa dikkat çeken Cansu, 'Tıraş bıçağında tek milli fabrika Derby'nin, diğer markaların tamamı yurtdışından getiriliyor. Biz, cari açığı düşürmek için çalışıyoruz' diyor. Türkiye'de pazar büyüklüğünün tahmin edilenin çok üzerinde olduğunu vurgulayan Cansu, iç piyasada yılda 350 milyon adet tıraş bıçağı sattıklarını, görünmeyen pazar da dikkate alındığında Derby'nin yüzde 60 payla lider olduğunu ifade ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious