TIR'daki silahlar 'dostlar için' getirilmiş

TIR'daki silahlar 'dostlar için' getirilmiş.10636
  • Giriş : 22.05.2009 / 21:26:00

İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nün düzenlediği operasyonda 34 kişi yakalanırken zanlılardan kaçak silahlarla ilgili ilginç bir savunma geldi:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Polisin 3 ayrı suç örgütüne yönelik çalışmasında 15 adet tabanca ele geçirilirken, silah kaçakçılığı operasyonu ile ilgili ilginç bilgiler ortaya çıktı. İfadelerinde silahları İstanbul'a "Dostlara verilmek üzere" getirdiklerini anlatan şüpheliler, "Aynı silahları neden lahana yapraklarına sardınız?" sorusuna, "Paslanmasın diye" cevabını vermiş.

İstanbul'da polisin bir süredir takip ettiği bazı kişilerin silah kaçakçılığı ve sahte içki imalatı yaptıkları tespit edilince kapsamlı bir çalışma yapıldı. İlk tespitlere göre şüphelilerin Trabzon'da merdivenaltı imalathanelerde üretilen kaçak silahları İstanbul'a getirerek alıcılarına ulaştırdıkları belirlendi. Trabzon'un Of ilçesinden gelen bir ihbar ile harekete geçen polis aldığı plakayı İstanbul'un her yerinde aramaya başladı. Aramalar sonunda TIR'ın Ataşehir Ataköy Mahallesi'nde olduğunun belirlenmesiyle operasyona geçildi. TIR'a baskın yapan polis araç içindeki Veysel M. ile birlikte 3 kişiyi gözaltına aldı.

Yere yatırılarak elleri kelepçelenen şüphelilerin ifadeleri doğrultusunda araçta arama yapıldı. Aracın alt kısmında bulunan bir depo içinde naylon poşet ve kutu içinde muhafaza edilen silahlar bulundu. Araçtaki aramalarda toplam 7 adet tabanca ele geçirilirken, şüphelilerin üzerinden de 2 adet tabanca çıktı. İfadeleri alınmak üzere Organize Şube'ye gönderilen şüphelilerin, silahları İstanbul'a neden getirdikleri yönündeki sorulara, "dostlara verilmek üzere getirdik" demeleri dikkat çekti. Şüphelilere, araç içinde bulunan silahların neden lahana yapraklarına sarıldığını da soran polise, şüphelilerin "paslanmasınlar diye" şeklinde cevap verdikleri öğrenildi. Adliyeye sevk edilen 3 kişiden Veysel M. ile Murat Y. tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Polisin diğer suç şebekesine yönelik operasyonu ise alınan şikayetlerin değerlendirilmesiyle başladı. Bazı hastanelerin şikayetlerini değerlendiren polis 7 kişilik şebekenin varlığını tespit etti. İddialara göre bazı hastaların hastane masraflarına müdahale edildiği ve hesapların yüksek olduğu gerekçesiyle olay çıkardıkları belirlendi. Gözaltına alınan 7 kişiden, aralarında T.A'nın da bulunduğu 4 kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi.

- SAHTE MİT'ÇİLERİN EVİNDEN SAHTE İÇKİ İMALAT MALZEMELERİ ÇIKTI -

Bazı iş adamlarının tehdit edilmesiyle ilgili soruşturma kapsamında 20 kişilik bir şebekeye ortaya çıkarıldı. Polisin tespitlerine göre şüphelilerin kendilerini MİT, JİTEM, yada polis gibi tanıtarak haksız kazanç elde ettikleri belirlendi. Esenler, Başakşehir ve Küçükçekmece'de belirlenen adreslere baskın yapan polis şebeke lideri Y.T ve adamlarını gözaltına aldı. Şüphelilerin evlerinde yapılan aramalarda 2 adet tabancanın yanı sıra sahte viski imalatında kullanılan malzemeler ve sahte viski şişeleri ele geçirildi. Operasyonda savcılığa sevk edilen 13 şüpheliden 7'si tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*