Tire'ye 'Timur'la gelen gelenek

Tire'ye 'Timur'la gelen gelenek  	.17070
  • Giriş : 21.02.2008 / 11:50:00

Ankara Savaşı sonrasında kışı İzmir'in Tire ilçesinde geçiren Timur'un, burada bıraktığı yaralı ve yaşlı askerlerin 600 yıl önce başlattıkları nevruz geleneği, yörede, her yıl Mart ayının 3. pazar günü hiçbir duyuruya gerek kalmadan toplanılarak, ''Sultan

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Alınan bilgiye göre, 1402-1413 yılları arasında Ankara'nın Çubuk Ovası'nda yapılan savaşın ardından Tire'ye gelen Timur'un kış mevsiminin bitişini burada kutlamasının yanında, ardında bıraktığı yaralı ve yaşlı Orta Asyalı askerlerinin o yıllarda bölgede başlattığı gelenekler, kuşaklar boyunca devam etti.

Nevruzun yaklaşık 600 yıldır kutlandığı Tire'de, vatandaşlar, her yıl Mart ayının 3. pazar günü hiçbir duyuruya gerek kalmadan Taştepe, Maltepe, Toptepe ve Balım Sultan mesire yerlerinde toplanarak, çeşitli etkinliklerde bulunuyor.

Öte yandan Tire'de bu geleneğin kamuoyuna daha etkin duyurulması ve tanıtımı amacıyla Kaymakam Cezmi Türk Göçer başkanlığında girişim başlatıldığı öğrenildi. Bu kapsamda İzmir Valiliğinde düzenlenen bir toplantıda, bu yılki resmi nevruz kutlamasının Tire'de yapılması için öneride bulunan Göçer'in olumlu yanıt aldığı kaydedildi.

-İZMİR NEVRUZ ATEŞİNİ TİRE'DE YAKACAK-

İzmir Valiliği Türk Dünyası Koordinatörlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün de katkısı ile resmi nevruz kutlaması, 23 Mart günü İzmir Valisi Cahit Kıraç, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve üniversite rektörlerinin katılımıyla Tire Taştepe mesire alanında yapılacak.

82 yıllık Tire Belediye Bandosu'nun konseriyle açılacak nevruz kutlamaları kapsamında nevruz ateşi yakılarak, demir dövülecek. Konuklara pilav, keşkek, lokma, boyalı yumurta, şeker ve çerez paketlerinden oluşan nevruz bohçaları dağıtılacak. Ayrıca yerel sanatçılar bahar türküleri seslendirecek, fidan dikimi gerçekleştirilecek.

-''600 YILLIK GELENEĞİMİZİ TANITMANIN ZAMANI GELMİŞTİ''

Tire Kaymakamı Cezmi Türk Göçer de, AA muhabirine yaptığı açıklamada, nevruzun tarihi kayıtlara göre Timur'un 1402 yılındaki Ankara Savaşı'ndan galip çıkmasının ardından kışı geçirdiği Tire'ye hayran kalarak, mevsimin bitimini askerleriyle birlikte burada kutlamasına dayandığını kaydetti.

Göçer, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bu Orta Asya geleneği o tarihten bu yana ilçe halkımız tarafından kendiliğinden barış ve coşku içinde kutlanmaktadır. Tire'de her yıl Mart ayının 3. pazarında ilçe halkımız, kentimizin Taştepe, Maltepe, Toptepe ve Balım Sultan gibi mesire yerlerinde toplanarak, bahar bayramını büyük bir coşkuyla kutlamaktadır. 600 yıllık bu geleneğimizi artık tanıtmanın zamanı gelmişti. Bu amaçla İzmir Valiliğinin nevruz kutlama programını Tire'de gerçekleştirmesini son derece yerinde ve isabetli bir karar olarak değerlendiriyorum.''

-PROGRAMI BELEDİYE ORGANİZE EDECEK-

Tire Belediye Başkanı Mehmet Sıtkı İçelli ise kutlama programıyla ilgili bir organizasyon komitesi oluşturulması amacıyla çalışmalara başladıklarını bildirdi.

Belediyenin, Taştepe mesire alanında sahne, ses düzeni ve otantik çadırlar kurup, organizasyonun gerçekleşmesine teknik ve kültürel destek vereceğini belirten İçelli, ''İlçemizin 600 yıllık nevruz geleneğinin genç kuşaklara aktarılması gerektiğine inanıyorum. 23 Martta İzmirli konuklarımızı Tire'de ağırlamaktan, farklı anlamada kutladığımız geleneğimizi tanıtmaktan mutluluk duyacağım'' dedi.

-TİRE HALK KÜLTÜRÜNDE NEVRUZ-

Ankara Savaşı'ndan sonra kışı Tire'de geçiren Timur, buradan ayrılırken ordusundaki yaşlı ve yaralıları bıraktı. Bu tarihten sonra Tire'de yaşamaya başlayan Orta Asyalılar, kültürlerindeki nevruz geleneğini Tire'de sürdürdü. Kuşaktan kuşağa aktarılan gelenek, halen halkın hiç bir duyuru veya ilana gerek kalmadan Mart ayının 3. pazar günü ''Sultan Nevruz'' adı altında yaptığı kutlamalarla halen devam ediyor.

-ANKARA SAVAŞI-

Osmanlı Padişahı Yıldırım Bayezid ile Timur arasında, Ankara'nın Çubuk Ovası'nda yapılan savaş, geç ortaçağ tarihinin en kanlı meydan savaşlarından birisi olarak tarihe geçti. Osmanlıların yenilgisiyle sonuçlanan Ankara Savaşı, Osmanlı Devleti'nde Fetret Devri (1402-1413) olarak bilinen bir iktidar boşluğu döneminin yaşanmasına yol açtı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious