TIR'lar azaltılıp Barzani zayıflatılacak

  • Giriş : 12.04.2007 / 00:00:00

Irak Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) Başkanı Mesud Barzani'nin Türkiye'ye yönelik tehditleri sonrasında alınacak ekonomik önlemlerin ayrıntıları netleşmeye başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye, Irak'la halen 3 milyar dolar düzeyindeki ticaret hacmini azaltmayacak ama Kürt bölgesi ve Barzani'yi by-pass edecek bir plan uygulamaya koyacak. Buna göre, Habur Sınır Kapısı'nın yükü hafifletilerek Şanlıurfa'daki Akçakale Sınır Kapısı daha aktif hale getirilecek. Akçakale'den geçen TIR'lar, Suriye topraklarında yol aldıktan sonra Irak'ın Musul kenti üzerinden bu ülkeye giriş yapacak.

Akçakale sınır kapısındaki mayınlı arazi, halen Genelkurmay Başkanlığı'na bağlı mayın imha timleri tarafından temizleniyor. Bu işlem bittikten sonra hem Suriye tarafındaki kapıya asfalt yol yapılabilecek hem de yükü artacak kapıda büyük bir TIR parkı alanı açılacak.

Barzani daha az pay alacak

Önceki gün yapılan Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısından sonra açıklanan bildiride "Irak'ın kuzeyinden ülkemize yönelik terör tehdidine karşı Irak tarafının alması gereken önlemlere ilişkin olarak Irak hükümetine verilen nota ve bundan sonra takip edilecek siyasi, ekonomik ve diğer yaklaşımlar üzerinde durulmuştur" denilmişti. Bu cümle, sorun hakkında uzun zamandır siyasi çaba sarf eden Türkiye'nin ekonomik önlem alma aşamasına geçiş kararı verdiği şeklinde yorumlanmıştı. Bu çerçevede, üzerinde bir süredir çalışılan sınır kapıları ile ilgili önlemin ilk aşamada devreye sokulacağı öğrenildi. Habur'dan geçiş yapan TIR sayısı azaltılarak Irak'taki Kürdistan Özerk Bölgesi'nin gelirlerinin azaltılması ve bölgeden geçen yollardaki ekonomik canlılığın azaltılması hedeflenecek. TIR'lar Irak'a girerken ve girdikten sonra, resmi ve gayri resmi birçok ödeme yapmak zorunda kalıyor. Böylece Barzani, bu gelirlerden mahrum bırakılacak.

Birkaç kapı geçilecek

Türkiye, Irak'la halen önemli düzeyde ticaret yapıldığı gerçeğinden yola çıkarak, bunun azalmasını istemiyor. Çünkü bu durum kendi ekonomisini de olumsuz etkileyebilecek. Bunun için Irak'a giden TIR'ların Suriye üzerinden geçirilmesi planlanıyor. İlk aşamada Akçakale Sınır Kapısı'ndan başlayarak Musul'dan girişle Irak'a ulaşılacak. Geçen günlerde Şanlıurfa Valiliği, İçişleri Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Gümrük Müsteşarlığı ve Maliye Bakanlığı arasında mayın temizleme konusunda protokol imzalanmıştı. Protokol çerçevesinde Elazığ’dan mayın temizleme bölüğü nisan ayı başında Akçakale'ye geldi. 10 gündür süren temizleme çalışmalarının bir süre daha devam etmesi bekleniyor. Suriye ile Irak'ın başka bölgelerindeki sınır kapılarından geçilerek Irak'a ulaşılmasını sağlayacak ortamı yaratmak için görüşmeler sürüyor. Yani Böylece Irak'ın hemen bütün bölgelerine Suriye üzerinden ulaşılabilecek. Halen Habur'dan ayda 4 bin TIR geçiyor. Akçakale açıldığında buradan ayda bini aşkın TIR'ın geçiş yapabileceği belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious