Tırnak batması ihmale gelmez

Tırnak batması ihmale gelmez.6663
  • Giriş : 05.06.2006 / 00:00:00

Tırnak batması ihmal edildiğinde ciddi rahatsızlıklara sebep oluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Basit gibi görünen tırnak batması göz ardı edilirse parmağınızı, hatta şeker hastaları ayaklarını kaybetme riskiyle karşı karşıya kalıyor. Genel cerrah Dr. Hasan Erdem, tırnak batması rahatsızlığının hafife alınmaması gerektiğini, mikrop kapması halinde ciddi rahatsızlıklara yol açabileceğini söylüyor. Tırnak batmasında kanama, iltihap, şişme gibi bir durumla karşılaşıldığında mutlaka bir doktora gidilmeli. Ayak yapısına uygun olmayan ayakkabılar, ergenlik döneminde tırnağın parmağa göre fazla gelişmesi, tırnak altındaki kemik yapıda gelişen bazı oluşumlar, özellikle de tırnağın yanlış kesimi tırnak batmalarının en büyük sebepleri. Tırnak batması tüm ayak parmaklarında olabilmekle beraber genellikle baş parmakta oluşuyor. Tırnak büyürken bir veya iki taraftan derinin içine doğru batma eğilimi gösterir, bu esnada oluşan enflamasyon sonucu tırnak kenarındaki doku da tırnağın üzerine doğru ilerler. Genel cerrah Dr. Hasan Erdem, insanların batan bir tırnağın tedavisi için son zamanlarda manikürcülerin yolunu tutmaya başladığını, ancak bunun yanlış bir kanı olduğunu belirtti.

Kanama, iltihap olan, şişme yapmış bir tırnak batmasının mutlaka bir doktora gösterilmesi gerekir. Tırnak batması olan kişiler çoğunlukla doktora gitmekte gecikir ve daha ilerlemiş, ağrılı bir halde doktora başvururlar. Tırnak batması ilk oluştuğunda bunu kendi kendine tedavi etmeye çalışma sonucu giderek artan Ağrı yanında, tırnak çekimini gerektirecek düzeyde batmanın ilerlemesi ve enfeksiyon oluşması, özellikle dolaşım bozukluğu, damar sertliği ve şeker hastalığı olanlarda enfeksiyon ilerleyerek kemik iltihabı, kangren, parmağın ve hatta ayağın kesilmesine yol açabilecek komplikasyonlar oluşabilir.

Her tırnak batması mutlaka cerrahi müdahale gerektirmez. Tırnak batması ilerlemeden müdahale yapılırsa, hastalığın önüne geçilmiş olur. Bunun için ufak bir gazlı bez parçasının antibiyotikli kremle birlikte batık kısmın altına yerleştirilmesi faydalı olur. Ayakkabı giymekten kaçınılarak, sandalet veya açık terlikle tırnak üzerine olan baskının azaltılması gerekir.

Tırnak batmasının sebepleri

En sık sebep, yanlış tırnak kesimi; tırnağı çok derin kesmek, tırnak uçlarını içeriye doğru çok kıvrık kesmek, dar ayakkabı giymek en sık yapılan yanlışlardan. Tırnağın dış kısım yerine direkt içeriye büyümesi, tırnağın kalınlaşması, parmaka veya direkt olarak tırnakta oluşan travmalar (çarpma, üzerine ağırlık düşmesi gibi), mantar enfeksiyonları, şişmanlık, aşırı ayak terlemesi ve bazı doğumsal anomaliler tırnak batmasının sebeplerinden...

Tırnak batmasından nasıl korunabiliriz?

Tırnak batmasından korunmanın ilk yolu doğru tırnak kesimi yapmaktır. Ayak tırnakları düz olarak kesilmelidir, köşelerde çok hafif kıvrım yapılmalıdır. Tırnak köşelerini deriye çok yakın kesmekten kaçınmalıdır.

Doğru ayakkabı giymek çok önemlidir. Çok dar veya geniş ayakkabılar, her ikisi de tırnak batmasına yol açabilir. Taban düşüklüğü varsa tabanlık kullanarak ayak dinamiğinin düzeltilmesi gereklidir.

Tırnakta mantar, kalınlaşma, deformasyon saptanırsa hemen doktora başvurulmalıdır. Aşırı ayak terlemesi tedavi edilmelidir.

Tüm bu tedbirlere rağmen tırnak batması olursa, cerrahi müdahaleye gerek olmaması için doktora başvurmak ve tedbir almak gerekir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious