Tiryakiler için son 10 gün...

Tiryakiler için son 10 gün....8961
  • Giriş : 08.07.2009 / 09:21:00

Türkiye, 19 Temmuz'dan itibaren tüm kapalı alanlarda uygulanacak sigara yasağına hazırlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kahvehaneciler ve alışveriş merkezi sahiplerinin karşı çıktığı yasağın turizme olumlu etki yapacağı belirtiliyor...

Geçen yıl mayısta yürürlüğe giren kapalı mekanlarda sigara yasağının kapsamı genişletilerek kamu binaları ile bar, restoran ve kahvehane gibi eğlence yerleri de sınırlamaya dahil ediliyor. Yasağa uymayanlara 69 TL, uyarıya rağmen yükümlülüklerini yerine getirmeyen işletmelere ise 500 TL'den 5 bin TL'ye kadar idari para cezası verilecek.

Yasa gereği işletme sahipleri ilk olarak yasağa uymayan kişiye sigara içilmez işaretini gösterecek ve sigarasını söndürmesini ya da dışarı çıkmasını rica edecek. Sigarasını söndürmeyi reddeden müşteriye, personelin ona hizmet etmeyeceğini ve mekanı terk etmesini isteyecek. Terk etmezse en yakın kolluk kuvvetine bildirecek. Yasağa uymayan işletme çalışanları da disiplin cezası verilecek.

HERKES KABULLENSİN

Türkiye Kahveciler ve Büfeciler Federasyonu Başkanı Murat Ağaoğlu, yasanın kahvehaneleri zora sokacağını belirtti. Türkiye'de 250 bin kahvehane bulunduğunu belirten Ağaoğlu, 1 milyon kişinin işsiz kalabileceğini öne sürdü.

Ağaoğlu, "İspanya'daki gibi bölmeli mekan yöntemi uygulansın" dedi. Psikiyatrist Prof. Dr. Arif Verimli, yasağı herkesin kabullenmesi gerektiğini anlattı. Yasağın bazı insanların sigarayı bırakmasına vesile olabileceğini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*