Tiryakiler potansiyel KOAH adayı

  • Giriş : 23.11.2006 / 00:00:00

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Kocabaş, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı'nın (KOAH) AIDS kadar tehlikeli olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'nin düzenlediği "Günümüzde yeni bir salgın KOAH" konulu konferansta konuşan Prof. Dr. Kocabaş, tüm dünyada yaklaşık 50 milyon kişiyi etkileyen KOAH hastalığının bilinmediğini ifade ederek Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre de her yıl dünyada yılda 2,7 milyon, Türkiye'de ise 26 bin kişinin KOAH nedeniyle öldüğünü aktardı.

Ali Kocabaş, "Uzun süreli devam eden öksürük, balgam ve nefes darlığı şikayetleri, KOAH'ın en önemli belirtileridir. Solunum yollarında daralmaya bağlı olarak, havanın akciğerden çıkmasını önlemek şeklinde kendini gösteren ve küresel bir sağlık sorunu haline gelen KOAH görülme sıklığı, tüm dünya ülkelerinde her geçen gün arttıyor. KOAH nefes darlığı, öksürük, balgam çıkarma, göğüste tıkanma, hırıltılı solunum ve morarma gibi yakınmalarla ortaya çıkıyor. Hastalığın en önemli belirtisi en az 3 ay balgamlı öksürük ve bu durumun en az 2 yıl tekrarlaması." dedi.

Hastalığın aniden başladığını aktaran Kocabaş, "Bu hastalık kişiyi kolayca terk etmiyor. Giderek artan bir seyir izliyor ve ölümlere yol açabiliyor. Aradan geçen yıllar içinde kalıcı işgücü kaybına yol açarak hastayı başkalarının desteğine bağımlı hale getiriyor." diye konuştu.

Prof. Dr. Ali Kocabaş, KOAH'ın oldukça yaygın bir hastalık olduğuna dikkat çekerek, "Dünyada yaklaşık 600 milyon kronik KOAH bulunuyor ve hastalığa yakalananlardan her yıl 2.7 milyonu ölüyor. Türkiye'de de yaklaşık 5 milyon KOAH bulunuyor. Bu hastalardan 26 bini her yıl hayatını kaybediyor.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre insanların en çok hayatlarını kaybettiği hastalık sıralamasında KOAH, AIDS'in arkasından geliyor. AIDS bilinmesine rağmen KOAH çok az biliniyor. Türkiye'de de 5 milyon hastadan yüzde 90'nı hasta olduğunun farkında değil." şeklinde konuştu.

Kocabaş, hastalığın daha çok 40 yaş üstü yetişkinlerde görüldüğünü vurgulayarak KOAH'ın en büyük nedeni olarak da sigarayı gösterdi.

Kocabaş, "Hastalık, tozlu, dumanlı işyerlerinde çalışan, ısınmak ya da yemek yapmak için odun sobası ve tezeğin kullanıldığı, havalandırılmamış evlerde yaşayan kişilerde görülmektedir. Gelişmiş toplumlarda sigara faktörü yüzde 85-90 etkili oluyor. Az gelişmiş toplumlarda ise hava kirlliği ve açıtka yemek pişirme gibi etkenler yüzde 85 etki ettiği görülüyor." şeklinde konuştu.

Sigara tiryakileri potansiyel KOAH adayı olduğunu kaydeden Kocabaş, "Bazı istisnalarla birlikte bu hastalığın sadece sigara içen kişilerde görüldüğü tespit edilmiştir. KOAH, sigaraya erken başlayan, uzun yıllar ve fazla sayıda sigara içen kişilerde daha erken görülür ve ağır bir seyir izler. Sigara içmeye başlayan hatta uzun yıllar sigara içen kişilerde belirti vermeden ilerleyen KOAH, ileri yaşlarda fark edildiğinde tedavi için geç kalınmış olur. KOAH'dan korunmak için sigara içmemek veya içiyorsak kesinlikle bırakmamız gerekmektedir." uyarısında bulundu.

Türkiye'de ve az gelişmiş ülkelerde KOAH'a yakalanan hastalarının yüzde 76'sının kadın olduğunu kaydeden Kocabaş, "Az gelişmiş toplumlarda KOAH'ı arttıran risk faktörünün sigaradan çok çevresel faktörlerdir. Toz ve kimyasal maddeler ve iyi havalandırılmayan konutlarda ısınma ve yemek pişirmede kullanılan odun, kurutulmuş bitki, tezek gibi yakıtlar bulunuyor. Kadınlar ağzı açık şekilde soba yakmaları, tezek ve odun yakmaları, açıkta yemek pişirdikleri için erkeklerden daha çok bu hastalığa yakalanma riski taşımaktadırlar." diye konuştu.

Kocabaş, dünyada her yıl KOAH'a 24 milyar dolar, Türkiye'de ise 2 milyar dolar harcama yapıldığını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious