Tiryakilere kötü bir haber daha

Tiryakilere kötü bir haber daha.16555
  • Giriş : 28.05.2008 / 09:25:00

Sigara tiryakileri 'ya iş, ya tütün' tercihi ile baş başa kaldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

'İş kaybı'na yol açtığı gerekçesiyle tiryaki personeli tercih etmeyen şirketler, CV'lerde sigara kullanılıp kullanılmadığını da görmek istiyor.Kapalı alanlarda sigara içiminin yasaklanması ile birlikte 'alışma süreci'ni yaşayan tiryakiler için yaşam alanı giderek daralıyor. Yasadan sonra hem iş kaybının hem de kesilebilecek cezaların önüne geçmek isteyen firmalar, eleman alımında sigara kullanımına daha çok dikkat etmeye başladı. Yasağın, sigara kullanımını daha etkin bir kriter haline getirdiğinİ belirten Select KRM Yönetim Danışmanlık A.Ş. Genel Müdürü Kerim Paker, konuyla ilgili olarak yakın zamanda yaşanan bir örneği şöyle anlattı: "200 milyon dolar ihracat yapan bir şirket fabrika müdürü arıyordu.

Önerdiğimiz müdürü çok beğendiler fakat çok sigara içtiği için üretim tesisinde fazla bulunamayacağına kanaat getirdikleri için geri çevrildi." İş kaybının önüne geçmek için eleman alımında sigara kullanımının önemli bir kriter haline geldiğine vurgu yapan Paker, işverenlerin yasaktan dolayı verilecek cezalardan kaçınmak için sorumluluğu çalışanlara yükleyeceğini savundu.

SORUMLULUK ÇALIŞANA

Paker, "Bir toplantıda iş verenler elemanlarına 'Eğer siz sigara içerseniz size ceza keseriz, sigara içtiğiniz için biz ceza yersek, onu da size ödettiririz' dediklerini duyduk. Şirketler ceza yemekten kaçınmak için bunu uygulmak durumunda kalacaklar" dedi. İnsan Kaynakları Uzmanı Emine Yıldırım ise firmaların yasadan sonra CV'lerde (özgeçmiş) sigara kullanılıp kullanılmadığını görmek istediğini kaydetti. Bu durumu son zamanlarda ciddi derecede hissettiklerini belirten Yıldırım, " İşyerleri kapalı alan olduğu için cezaya tabi. Bu nedenle iş verenler panik yaşadığı için CV'de özellikle bunu görmek istiyor" diye konuştu.

TABELACILAR KÂRLI ÇIKTI

Tütün ürünlerinin kullanımını sınırlayan yasanın uygulamaya geçmesiyle, özellikle tabela imalatı yapan işletmelerin iş hacmi yükseldi. Söz konusu uyarıcı levhalar boyutlarına göre 1 YTL'den 50 YTL'ye kadar ücretleniyor. Çanakkale'de yaklaşık 20 yıldır tabela imalatıyla uğraşan Cahit Çeker, yasağın yürürlüğe girmesiyle neredeyse sabahtan akşama kadar sigara yasağını gösteren baskı işleriyle uğraştığını söyledi.

BUGÜN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious