Tiryakilere üç kötü haber!

Tiryakilere üç kötü haber!.9482
  • Giriş : 12.06.2008 / 11:59:00

Üç ayrı araştırmanın sonuçlarına göre sigara içmek, işitme ve hafıza kaybına yol açıyor, ömrü en az 5 yıl kısaltıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

1- Sigaranın, gerek kadınlarda gerekse erkeklerde ömürden en az beş yıl çaldığı bildirildi. ABD Sağlık Bakanlığı'na bağlı bir kuruluşta görevli olan Dr. Lisa Schwart tarafından yürütülen araştırmaya göre, sigara içen erkekler arasında 60 yaşından sonra akciğer kanserinden ölme riski, kalp-damar hastalıklarından ölme olasılığından daha yüksek. Araştırmaya göre, sigara tiryakisi erkeklerin prostat ve kalınbağırsak kanserinden ölme olasılığı da 10 kat artıyor. Kadınlarda ise sigara içenler arasında akciğer kanseri veya kalp-damar hastalıklarından ölme riski, 40 yaşına kadar meme kanserinden ölme olasılığından çok daha yüksek.

2- Sigara içmenin işitme kaybına ve hafıza sorunlarına yol açabileceği belirlendi. Belçika'daki Antwerp Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada da, sigara içmenin kulağa kan akışını kesebildiği ve işitme sorunlarına yol açabildiği bulundu. Dr Erik Fransen, içilen sigara sayısı arttıkça işitme kaybının da arttığını ve oluşan hasarın geri çevrilemediğini söyledi.

3- Paris Üniversitesi ile Londra'daki University College London tarafından yapılan başka bir araştırmada ise, orta yaşlarda sigara içenlerde hafıza ve akıl yürütme yeteneğinde zayıflama görüldüğü belirlendi. Bu durumun da, bunama semptomlarının daha çabuk ortaya çıkmasına yol açabileceği belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious