Tiryakiye zam yok!

  • Giriş : 03.03.2006 / 00:00:00

'Yeşilay'cı patron, işçisine sigarayı bırakmadığı için zam yapmadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Soma Zeybek Kömürleri'nin sahibi Hasan Çamzeybek, sigara içmeyen 9 işçisine 100'er milyon zam yaptı. Çamzeybek, sigarayı bırakmayan işçisinin maaşını ise artırmadı.

Sigarayı bırakamadığı için zam alamayan işçi Halil Zeybek, işi bıraktı. Sigara yasağının abartılarak insan hakları ihlaline kadar varması, her kesimden tepki çekti.


***

Sigara içenin canı yok mu?

Bu kadar da olmaz! Çalışanlarına 100 YTL zam yapan patron, sigarayı bırakmayan işçinin maaşını artırmadı.

İş verimi kimin umrunda!
Taksilerde ve tribünlerde bile sigara içenlere yasak getirilmesi Meclis Alt Komisyonu'nda tartışılırken, kişilerin getirdiği abartılı yasaklar gündemde. Soma'da işçilerinin "verimine" bakarak değil de, "sigara içip içmediğine" göre zam yapan işveren, şaşırttı. Soma Zeybek Kömürleri'nin sahibi Hasan Çamzeybek, yanında çalışan 9 işçisine zam yaptı.

'Katillerden kötü müyüz!'
Ancak, Çamzeybek'in 100'er YTL zam yaptığı işçiler, ya sigara içmeyenler ya da bırakanlardı. İşçilerden Halil Zeybek de patronuna giderek zam istedi. Ancak Çamzeybek, "Sen hala sigara içiyorsun, sana zam yok" karşılığını verdi. "Bu kadar ayırımcılık olmaz. Katillerin bile insan hakkı var, sigara içenlerin canı yok mu?" diye isyan eden genç, istifa etti.

'Bıraksaydı zammı alırdı'
Sigaraya karşı olduğunu söyleyen patron Çamzeybek, "Sigarayı bıraksaydı ona hem 1 teneke yağ, hem de ayda 150 YTL zam verecektim" dedi. Kömürcünün bu davranışı tartışma başlattı. Vatandaşlar, "Sigara sağlığa zararlı. Ancak kişilere bu kadar müdahale edilemez. Patron, işçisinin işini beğenmiyorsa zam yapmaz" diye yorum yapıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious