TİSK: Doğalgaz zammı geri alınmalı

TİSK: Doğalgaz zammı geri alınmalı.17233
  • Giriş : 04.11.2008 / 11:23:00

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), son doğalgaz zammı geri alınması gerektiğini belirterek, yükün toplumun omuzlarına bırakılmamasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Son doğalgaz zamlarıyla ilgili olarak TİSK'ten yapılan yazılı açıklamada, BOTAŞ'ın 1 Kasım 2008 tarihi itibariyle doğalgaz fiyatını konutlar için yüzde 22,50 sanayi için yüzde 22 oranlarında artırdığı ve böylece yılın beşinci zammını gerçekleştirdiği hatırlatıldı.

Sanayide kullanılan doğalgazın fiyatının yılbaşından bu yana ortalama yüzde 75 oranında arttığı belirtilen açıklamada şöyle denildi: "Küresel krizin ülkemize çok ciddi tehditlerle yöneldiği şartlarda, işletmelerin iç ve dış piyasalardaki satış şansını artıracak tedbirler beklenirken, ekonominin böyle büyük bir maliyet artışı ile yüz yüze bırakılması, yangına körükle gitmektir. İstihdamın korunması, ekonominin sarsılmaması ve kamu gelirlerinin azalmaması işletmelerin rekabet gücüne bağlıdır. Küresel kriz karşısında tüm ülkeler üretimin olumsuz yönde etkilenmesini engellemek için maliyet azaltıcı tedbirler uygulamaktadır. Son doğalgaz zammı geri alınmalı; kamu kesimi, merkezi yönetimi ve yerel yönetimleriyle tasarrufa yönelmelidir. Yükler üretimin ve toplumun omuzlarına bırakılmamalıdır."

BOTAŞ'ın gelir-gider dengesini bozan faktörler içinde petrol fiyatlarındaki değişimden ziyade, yerel yönetimlerin borçlarının ağırlıklı olduğu savunulan açıklamada, geri alınacak zammın kaynağının yerel yönetimlerde uygulanacak tasarruf planı olması gerektiği kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*